Irak'ta petrol yasası uzlaşması yine çöktü

Iraklı Şii, Kürt ve Sünni liderler ülkeyi parçalama potansiyeline sahip petrol yasa tasarısı üzerinde uzlaşma sağlayamıyor.

BAĞDAT - Iraklı Şii, Kürt ve Sünni liderler ülkeyi parçalama potansiyeline sahip petrol yasa tasarısı üzerinde uzlaşma sağlayamıyor. Meclisten yasayı çıkarmak bir yana orjinal tasarı üzerindeki kısmi uzlaşı da önceki günkü toplantıda çökme noktasına geldi. Toplantıya katılan iki üst düzey Iraklı yetkiliye göre, Petrol Bakanı Hüseyin Şehristani ile kuzeydeki Kürt bölgesel yönetimini karşı karşıya getiren anlaşmazlıklar Kürtlerin ağustosta kendi petrol yasalarını çıkarmakla kalmayıp Amerikalı Hunt Petrol ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden Dana Gaz ile anlaşmalar yapmasıyla derinleşti.
Petrol Bakanı: Kürtlerin bağımsızlık ilanı
Sünnilerin önemli bir kısmı tasarıya desteğini çekti. Şehristani, Kürtlerin yasasını 'yasadışı' diye niteleyip bunu bağımsızlığın ilanı olarak okuduğunu söyledi. Kürt yönetiminin sözcüsü Cemal Abdullahise, yerel petrol yasasının anayasanın yeraltı zenginliklerinin tüm Irak halkına ait olduğunu garanti eden 111'inci maddesine uygun olduğunu savundu. Şiiler de, Sünnileri Başbakan Nuri Maliki'nin başarı hanesine yazılacağı için tasarıya karşı çıkmakla suçladı. Anlaşmazlığın kökeninde yatan husus şu: Sünni ve Şiiler uluslararası anlaşmalara onay yetkisini federal komiteye vermekten yana, ama Kürtler bağımsız anlaşma yetkisinde diretiyor. (NYT)