Irak'ta Saddam'ın son oğlu bilmecesi

Ortadoğu'da ölenin ardında soyunu sürdürecek vâris bırakması inancı, Irak'ta Saddam Hüseyin'in idamının ardından Ali adında bir oğlunun bulunduğu söylentilerini yoğunlaştırdı.

BAĞDAT - Ortadoğu'da ölenin ardında soyunu sürdürecek vâris bırakması inancı, Irak'ta Saddam Hüseyin'in idamının ardından Ali adında bir oğlunun bulunduğu söylentilerini yoğunlaştırdı. Biyografisine göre üç evlilik yapmış Saddam'ın ilk eşi Sacide Talfah'tan Uday, Kusay adlı iki oğlu, Rana, Raghad, Hala adlı üç kızı, ikinci eşi Samira Şahbandar'dan Ali adlı bir oğlu var. Uday ile Kusay 2003'te ABD operasyonunda öldürülmüştü. Doğum tarihi bilinmediği gibi ortada ne fotoğrafı ne de kimliği olan Ali ise daha çok söylentiden ibaret. İlk eşinin çocukları, Ali'nin Saddam'ın en büyük kızı Raghad'ın oğlu olduğu iddiasında. Saddam'ın döneminde de, ikinci eşi hazmedemeyen Uday'ın baskısı nedeniyle Ali hakkında tek kelime yazılıp çizilmezdi.
Gören çok ama anılar farklı
Ali'nin izini süren Times gazetesi, Saddam'ın Yusuf adlı korumasından oğlunun Ali'yle aynı spor salonuna gittiğini öğrendi. Ama salonun patronu, müşterisinin Saddam'ın Ali adlı kuzeni olduğunu söyledi. Eski Baasçılardan Saad ve Usame, bir otomobil açık artırmasında Ali'yle karşılaştıklarına yemin etti. Ancak biri Ali'ye erkek çocuğu, diğeri uzun boylu bir delikanlı olarak tasvir etti. Bir gazete yöneticisi olan Nada Şevket, "Kimse gerçeği bilmiyor. Irak bir söylentiler ülkesidir, bu da en büyük söylenti" dedi. Samira Şahbandar, 2003'teki söyleşisinde oğlundan sevgiyle söz etmişti. (Times)