Irak'ta savaşmış ABD askerleri 'intihar salgınına' tutuluyor

2003'ten beri Irak'ı işgal eden ABD ordusunda 'intihar salgını' yaşanıyor. CBS televizyonunun araştırmasına göre, cepheden travmayla dönüp intihar eden asker sayısı savaşta ölenleri solladı.

WASHINGTON - 2003'ten beri Irak'ı işgal eden ABD ordusunda 'intihar salgını' yaşanıyor. CBS televizyonunun araştırmasına göre, cepheden travmayla dönüp intihar eden asker sayısı savaşta ölenleri solladı. Rakamlar dudak uçuklatıcı: 2005'te en az 6 bin 256 asker, yani günde 17 asker intihar etti. Cephede ölen sayısı ise 3 bin 863.
Gazilerde intihar eğilimi nüfusun kalanına göre iki kat fazla. Ülkede 1995'ten beri yaşanan intihar vakalarıyla ilgili rakamları ortaya çıkarması açısından ilk olan araştırmaya göre, intihar eden gazilerin çoğu travmayla cepheden dönmüş. Amerikalılar arasında intihar oranı 100 bin kişide 8.9. Gazilerde ise bu ortalama 18.7. Bu oran 20-24 yaş arasındaki gazilerde 31.9'a çıkıyor.
ABD'de 1.6 milyonu Irak ve Afganistan'da savaşmış 25 milyon gazi var. Gazileri Derneği kurucusu eski deniz piyadesi Paul Rieckhoff'a göre askerlerin hepsi savaştan yaralı, en önemlisi değişmiş dönüyor. Tim adlı 23 yaşındaki oğlu 2005'te Şükran Günü'nde intihar etmiş olan baba Mike Bowman, orduyu sorunun boyutunu gizlemekle suçluyor. Tim'in annesi ise Bağdat'ta devriye olan oğlu için "Gözlerindeki ışık sönmüştü" diyor.
Başka bir araştırma, ABD'deki dört evsizden birinin gazi olduğunu gösterdi. Yetişkin nüfusun yüzde 11'ini oluşturan gaziler döndüklerinde kendilerini barınak ve aşevlerinde buluyor.
(afp, Times)