Irak'ta şeker yerine bomba

İslam âlemi Şeker Bayramı'nı kutlarken, işgal altındaki Irak bayrama neşeyle değil sivil katliamları ve çocukların hedef alındığı saldırılarla girdi.

BAĞDAT - İslam âlemi Şeker Bayramı'nı kutlarken, işgal altındaki Irak bayrama neşeyle değil sivil katliamları ve çocukların hedef alındığı saldırılarla girdi. ABD ordusu önceki akşam Bağdat'ın kuzeyindeki Tartar Gölü yakınında, üst düzey Kaide üyelerine karşı düzenlediği hava operasyonunda, yine bir sivil katliama imza atıp altısı kadın dokuzu çocuk 15 sivili öldürdü. Tuzhurmatu'da ise bir intihar saldırganı, şekerler ve oyuncaklarla doldurduğu bir el arabasının içine sakladığı bombaları çocukların bayramı kutladığı çocuk parkında havaya uçurdu. Saldırıda, bir çocukla babası öldü.
ABD: Teröristler sorumlu
Irak'ın acı bayramı, ABD ordusunun Kaidecilere karşı düzenlediği hava saldırısıyla başladı. Savaşın başladığı 2003'ten beri 'tek bir operasyonda en fazla sivil kaybının yaşandığı' saldırıda, altısı kadın dokuzu çocuk 15 sivil öldü. Ordunun 19 militanın da öldürüldüğünü savunduğu operasyon, militanların göl kıyısında bir binada toplandığı istihbaratı üzerine düzenlendi. Bölgeye önce hava saldırısı yapılırken, ardından ordu birlikleri girdi ve militanlarla ABD askerleri arasında küçük bir çatışma yaşandı. Olayla ilgili soruşturma açtığını duyuran Amerikan ordusu, yaptığı açıklamada sivilleri katlettiğini kabul ederken, bunun suçunu da 'teröristlere' attı: "Operasyonda, 19 şüpheli direnişçi ile altı kadın ve dokuz çocuk öldürüldü. Koalisyon güçlerinin, Irak'ı terörden kurtarmaya çalışması sırasında, sivillerin zarar görmesi ve ölmesinden üzüntü duyuyoruz. Ancak bu teröristler eylemleri ve varlıklarıyla, kadın ve çocukları kasten tehlikeye atmayı seçmiştir.'
20 çocuk yaralandı
'Bayram katliamları'nın ikincisi ise başkent Bağdat'ın kuzeyindeki Şii Türkmen nüfuslu Tuzhurmatu kasabasında gerçekleşti. Hedefte, bayramın ilk gününü bir çocuk parkında oynayarak kutlayan 'bayram çocukları' vardı. Bir intihar saldırganının şeker ve oyuncaklarla dolu el arabasının içine sakladığı bombaları çocuk parkında patlatması sonucunda, bir çocukla babası ölürken, 20'si çocuk 23 kişi de yaralandı. Kasabanın polis şefi Hiva Abdullah, saldırganın hastaneye kaldırıldığını aktarıp "Saldırıda, yedi yaşındaki bir çocuk ile babası öldü. Baba, intihar saldırganının bombaları patlatmasını önlemeye çalışmış ama başaramış" açıklaması yaptı.
Saldırılar silsilesi başkentin Tahiriye meydanında bir polis devriyesinin hedef alınmasıyla sürdü. Meydanın bayram alışverişi yapan Iraklılarla dolu olduğu bir sırada, bomba yüklü bir araç havaya uçtu. Ortalığı kan gölüne çeviren saldırıda ikisi polis ikisi sivil dört kişi ölürken, 15 kişi yaralandı. (afp, ap, Reuters)