Irak'ta takviye güce kanlı karşılama

ABD Başkanı George W. Bush'un yeni güvenlik planı uyarınca, 21 bin 500 takviye gücün ilk unsuru olan 3 bin 200 asker Irak başkenti Bağdat'ta kanlı bir saldırıyla karşılandı.

BAĞDAT - ABD Başkanı George W. Bush'un yeni güvenlik planı uyarınca, 21 bin 500 takviye gücün ilk unsuru olan 3 bin 200 asker Irak başkenti Bağdat'ta kanlı bir saldırıyla karşılandı. Dün Doğu Kapısı bölgesindeki ikinci el pazarı Haraj'da bomba yüklü iki araç cehennemden bir gün yaşattı: En az 88 kişi öldü, 160 kişi yaralandı. Bu yılın en kanlı saldırısında, tezgâhlar yerle bir olurken 12 araç alevler içinde kaldı.
Bush'un Irak'tan çıkış stratejisinin en önemli ayağı Bağdat'a takviye asker yığmaktı. Buna paralel olarak 2003'ten beri en ağır darbeleri yiyen ABD ordusunun askeri kaybı cumartesi ölen 25 askerle 46'ya çıktı. Yeni plan çerçevesinde lideri olduğu Mehdi Ordusu ile birlikte hedef haline gelen Şii lider Mukteda Sadr ise dün Başbakan Nuri Maliki'ye zeytin dalı uzattı. "Hükümet güvenlik garantisi sağlarsa silahı bırakırız" diyen Sadr, iki aydır boykotta olan kabinedeki 6 bakan ile meclisteki 32 vekile 'görev başına' talimatı verdi.
Türkiye'ye çifte uyarı var
Bağdat'tan ise yine Türkiye ve İran'ı Irak'ın içişlerine karışma eleştirisi geldi. Hükümet sözcüsü Ali Dabbağ, İran rejimi karşıtı 'Halkın Mücahitleri örgütü ile PKK'nın faaliyetlerini yasakladıklarını' belirterek, geçen hafta Ankara'da Kerkük'ün geleceği ile ilgili konferansa atıf yapıp, "Bazı ülkelerin konferanslara ev sahipliği yaparak mezhepsel açıklamalarla içişlerimize müdahale etmelerini reddediyoruz" dedi. Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) lideri ve bölge başkanı Mesud Barzani de dün Selahaddin'deki bir toplantıda, Türkiye'yi 'saldırgan politika' izlemekle suçladı. "Bu tutumun bizim için hiç önemi yoktur. Bunlar iç politikaya yönelik seçim propagandaları, ciddiye almıyoruz" diyen Barzani, "Kerkük, Kürdistan'ın parçası, Kürdistan da Irak'ın. Kürt, Arap, Hıristiyan ve Türkmenlerin hakları korunacak. Kerkük, birlikte yaşama ve kardeşlik sembolü olacak" ifadelerini kullandı.
Talabani Şam'a kalkan
Geçtiğimiz hafta Suriye'yi ziyaret eden Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ise ABD'yi Şam'la görüşmeye çağırıp, "Suriye'ye karşı sert bir tutumun haklı bir yanı yok" dedi. (Dış Haberler)