'Irak'ta yazın çok kan akacak'

ABD Başkanı George W. Bush veto sopasıyla geri adım attırdığı Demokratların desteği ile savaş bütçesini çekilme takvimi şartı olmaksızın Kongre'den geçirirken bu yaz Irak'ta çok kan akacağı öngörüsünde bulundu.

WASHINGTON - ABD Başkanı George W. Bush veto sopasıyla geri adım attırdığı Demokratların desteği ile savaş bütçesini çekilme takvimi şartı olmaksızın Kongre'den geçirirken bu yaz Irak'ta çok kan akacağı öngörüsünde bulundu.
Kongrede çoğunluğuktaki Demokratlarla Bush yönetimi arasında dört aylık bilek güreşi sonrasında Irak ve Afganistan'a ilave 120 milyar dolarlık ek bütçe önceki akşam onaylandı. Bush'un veto ettiği marta dek Irak'tan çekilme şartının çıkarıldığı yeni tasarı Temsilciler Meclisi'nde 142'ye karşı 280, iki saat sonra da Senato'da da 14'e karşı 80 oyla kabul edildi. Bush'un vetosunu geçersiz kılacak üçte iki çoğunluğu olmayan Demokratlar, pazarlıklarla Cumhuriyetçilerin istediği tasarıya fit olurken geri adım atmadıkları savında. Üstelik Beyaz Saray'ın istediği miktar 100 milyar dolarken Demokratlar istedikleri bazı harcamalar için buna 20 milyar dolar daha ekledi. Tasarının ABD'nin desteğinin sürmesi için Bağdat'ın milisleri bastırması, ordunun eğitiminin hızlandırılması, anayasal düzenlemelerin yapılması ve petrolün adil dağılımı gibi 18 şart içermesi Demokratlar için züğürt tesellisi oldu. Ancak Temsilciler Meclisi'nin Demokrat Başkanı Nancy Pelosi, paketi 'savaşın bitirecek sürecin önemli adımı' diye nitelerken, Senato çoğunluk lideri Harry Reid "Yönetim artık açık çeklerle hareket edemeyeceğini gördü. Asla vazgeçmeyeceğiz, asla, asla, asla!" dedi. Hal böyleyken Beyaz Saray'ın keyfine diyecek yok. Sözcü Alex Conant, "Keyfi takvimler belirlemek yerine ülkemizin korunması için gerekli esnekliği gösteren ve birliklerimize para veren Kongre'nin kutlanması gerek" açıklaması yaptı.
Altı asker daha öldü
İstediğini alan Bush ise Irak'taki felaketin boyutunu öngörmede 'cömertti'. Başkan, Beyaz Saray'daki basın toplantısında Irak'ta yazın kanlı geçeceğini teslim edip "Gelecek hafta ve aylarda ağır çatışmalar bekliyoruz. Daha fazla Amerikan ve Iraklı kayıp umabiliriz. Bu yaz Irak stratejimiz açısından kritik dönem olacak" dedi. Bush, "Ağustos kanlı geçebilir" vurgusu yaparken, Kaide'yle bağlı Irak İslam Devleti 'ABD'yi daha zor günler bekliyor' tehdidi savurdu. Dünkü altı kayıpla bu ay 94 askerini yitiren ABD'nin 2003'ten beri kayıpları 3 bin 442'ye ulaştı. (Dış Haberler)