Irak'ta yeni stratejik ortaklık modeli

Irak'ta yeni stratejik ortaklık modeli
Irak'ta yeni stratejik ortaklık modeli

Davutoğlu ile Çağlayan?ı Zebari ağırladı. Üçlü, basın toplantısında ticaret ve güvenlik konusunda işbirliği kararlılığını vurguladı. FOTOĞRAF: afp

Davutoğlu, günübirlik ziyaretinde Irak'la bölgeye örnek teşkil edecek yeni 'stratejik ortaklık modeli' geliştirdiklerini söyledi. Davutoğlu, 'Bizim için Şiilerle Sünniler, Kürtlerle Arap ve Türkmenler arasında fark yok' dedi

BAĞDAT - Hükümet ‘Kürt açılımına’ soyunurken, dün Bağdat’ı ziyaret eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak ile bölgeye örnek yeni ‘stratejik ortaklık’ modeli geliştirdiklerini söyledi. ABD işgalinin sona ermesiyle Arap-Kürt çatışmasının çıkmasından korkulan döneme denk gelen ziyarette Davutoğlu’na Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan eşlik etti. İkili, Başbakan Nuri Maliki, Kürt asıllı Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile Başbakan Yardımcısı Berham Salih, Cumhurbaşkanı Yardımcıları Şii Adil Abdülmehdi, Sünni Tarık Haşimi ve Meclis Başkanı İyad Samarrai ile görüştü.
Zebari’yle basın toplantısında “Irak’ı geleceğimizi birlikte şekillendireceğimiz ve karşılıklı entegre olmamız gereken büyük bir ortak olarak görüyoruz” vurgusu yapan Davutoğlu, Türkiye-Irak ilişkilerine dört ilkeden baktıklarını söyleyip bunları ‘ortak güvenlik alanı, üst düzey siyasi diyalog, karşılıklı ekonomik bağımlılık ve ortak kültürel zeminde birarada yaşama’ diye sıraladı. “Irak’la geliştirdiğimiz bu ortaklık modeli hem ülkeler hem de toplumlar arası tam entegrasyon hedefi gütmektedir” diyen Dışişleri Bakanı, bunu bölgeye örnek teşkil edecek yeni bir stratejik ortaklık modeli olarak sundu. 

‘Etle tırnak gibiyiz’
Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi kurma kararı çerçevesinde yapılacak toplantılarda ortak gelecek vizyonunun şekillendirileceğini anlatan Davutoğlu, konseyi Başbakan Erdoğan’ın ekimdeki Bağdat ziyaretinde, Zebari ise eylülde Türkiye’de toplayacaklarını söyledi. “Mezopotamya’nın yeniden dünyanın en müreffeh bölgelerinden biri olmasını istiyoruz. Başta Suriye ve Irak’a olmak üzere, bölgemizi dünyanın yükselen yıldızı haline getirmek için sınırsız işbirliği teklif ediyoruz” diyen Davutoğlu, “Bu üç ülke arasında sorun çıkmamasının mekanizması yaratılmalı” diye ekledi. Dışişleri Bakanı, “Biz Irak’la et ve tırnak gibi iç içe geçmişiz. Irak’ta herkesle iyi ilişki içindeyiz. Bizim için Şiilerle Sünniler arasında, Kürtlerle Araplar ve Türkmenler arasında fark yok. Hepsi kardeşimiz” vurgusu yaptı.  

Iraklı bakanın su öfkesi
Zebari, terörle mücadelede alınan tüm kararların tatbiki ve kararlara bağlı kalınmasını taahhüt etti. Davutoğlu, Fırat ve Dicle’den daha fazla su talep eden Irak’a saniyede 500 metkeküp su sözünü tuttuklarını ileri sürüp suyla ilgili Türkiye-Irak-Suriye arasındaki üçlü mekanizmayı canlandırmayı vaat etti.
Irak Su Bakanı Latif Raşid ise, “Türk yetkililer Irak’a daha fazla su vaatlerini tutmadı. Su akışı normalde ülkemize gelenin yarısı. Türkiye artırmazsa su düzeyinin çok düşük olması Fırat’ta çevre felaketine yol açacak” diye çıkıştı. Bağdat, Ankara’nın temmuz, ağustos ve eylül için 715 metreküp vaat ettiğini, ama 250 metreküp gönderdiğini söylüyor. (aa, afp)