Irak'ta yetimlik ölümden beter

İnsanlığın acı günü

Irak'ta, ABD ve Irak güçlerinin bir operasyonu sırasında, bir devlet yetimhanesinde vahim manzaralar ortaya çıktı: 24 çocuk perişandı. Bazıları beslenemediğinden iskelete dönmüş, bazıları yatağa kelepçelenmiş, bazıları dışkıları üzerinde uyuyordu...

BAĞDAT - Gerek ABD liderliğindeki işgal güçlerinin operasyonları gerekse mezhep şiddetiyle her gün onlarca insanın katledildiği Irak'ta canın hiçbir kıymeti kalmazken, ölüme terk edilmiş yetim çocukların görüntüleri insanlığın bittiği noktayı gözler önüne serdi. Başkent Bağdat'ın kuzeybatısında Amerikan ve Irak güçlerinin düzenlediği bir operasyon sırasında devlete ait El Hanan adlı yetimhanede iskelete dönüşmüş ve bazıları yataklara kelepçelenmiş yahut kendi dışkaları üzerinde yerlerde uyur halde 24 çocuk tesadüfen bulundu.
Basketbol topuna tepki verdiler
Amerikan CBS televizyonunun önceki akşam ekrana taşıdığı görüntülerde, açlık ve ilgisizliğe mahkûm edilmiş çocukların dehşet verici hali tüm dünyayı sarstı. En az birinin ölmüş olduğu tespit edilen çıplak çocukların kendi pislikleri üzerinde hareketsiz yattıkları görüldü. Operasyonu gerçekleştiren 82. Hava İndirme Bölüğü Karargâh Çavuşu Mitchell Gibson çocukları bulduklarında karşılaştıkları manzarayı şöyle anlattı:
"Binanın zemininde yatan bedenler gördük. Hepsinin ölü olduğunu sandık. Dikkat çekmek için bir basketbol topu yuvarladık ve çocuklardan biri kafasını kaldırıp baktı ve sonra geri bıraktı. 'Hele şükür sağlar' dedik. Onun bedeni binlerce sinekle kaplanmıştı. Hiçbir uzvunu hareket ettiremiyordu. Sağ olduğundan emin olmak için başını kaldırıp bırakmak zorundaydık. Hareket eden tek şey gözbebeğiydi. Sinekler ağzı, burnu ve gözlerinin içindeydi, betonda yatmaktan oluşan açık yaralarını yiyorlardı."
CBS'in haberine göre çocuklar bu vahim durumdayken, bakıcılarının mutfağında kaplar yiyeceklerle doluydu. Öyle ki bu manzara karşısında kurtarma timindeki Yüzbaşı Benjamin Morelas öfkesini, "Bakıcıya acayip öfkelendim. Kendimi kontrol edebilmek için vücudumdaki her kası kullanmak zorunda kaldım" sözleriyle ifade etti.
Bakıcılar kaçmayı başardı
Bu insanlıkdışı manzara Irak'ı karıştırırken, Şii kökenli Başbakan Nuri Maliki'nin emriyle yetimhanenin iki erkek güvenlik görevlisi gözaltına alınırken, çocuklardan asıl sorumlu olan bakıcının kaçtığı kaydedildi. İki kadın bakıcının daha baskın sırasında ortadan kaybolduğu belirtildi.
Amerikan ordu sözcüsü yarbay Christopher Garver, yetim çocukları tedavi altına alıp güvenli bir yere sevk ettiklerini açıklarken, CBS de Bağdat'ta başka bir yetimhaneye yerleştirilen çocukların oyuncaklarla oynarken ve birinin Amerikan askerinin elini defalarca öperkenki görüntüsünü yayımladı. Bu görüntü çocuğun şefkate olan açlığının ifadesi olarak aktarıldı. (afp, ap)