Irak'taki Kürt yönetimi Bağdat'a dikleniyor

UKGrubu'nun 'Irak parçalanır, Kürtler, Araplara değil Türklere katılmayı tercih eder' saptamasının ardından NYT, ayrı bir anayasa yapan Kürt yönetiminin açıkça Bağdat'a diklendiğini yazdı

BAĞDAT - Uluslararası Kriz Grubu’nun (UKG), Irak parçalanmasının kaçınılmazlığına vurgu yapıp bu durumda Kürtlerin Araplardansa Türkiye’yle birlikte olmayı seçeceğini öngören ve ‘Musul Vilayeti’ tartışmalarını gündeme taşıyan raporunun ardından dün New York Times, Kürt Bölgesel Yönetimi (KBY)-Bağdat arasındaki gerilimin had safhada olduğunu yazdı. NYT’ye göre 24 Haziran’da yeni Kürt anayasasını onaylayarak toprak ve enerji kaynakları üzerindeki hak taleplerinde ısrar edeceğini ortaya koyan Kürtler geri adım atmamakta kararlı. Haberde bu yıl referanduma sunulacak anayasanın Kürt taleplerini pekiştirdiği belirtilirken, Kürtlerin tavrına Obama yönetiminin bile şaşırdığı kaydedildi. Öyle ki daha önce Irak’ın üçe bölünmesini savunan ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden geçen haftaki Irak ziyaretinde kum fırtınası yüzünden kuzeye gidemese bile telefonla görüştüğü Kürt yetkililere anayasadan duyulan rahatsızlığı aktardı.
Kürt meclisi görev süresi 4 Haziran’da dolmadan 25 Temmuz’da planlanan yerel başkanlık ve parlamento seçimleri öncesi görev süresini uzatma kararı almış, 24 Haziran’da da anayasa taslağını onaylamıştı. Iraklı siyasiler ise Irak anayasasına aykırı olmasa dahi ayrı bir Kürt anayasasına tepkili. Sünni Arap vekil Usame el Nucaifi, “Bu ayrı bir devletin temeli, sadece bölge için bir anayasa değil. Düşmanca bir amacın ilanı. Elbette gerilim yaratacak” derken, Kürt meclisi üyesi Susan Şihab “Irak anayasası artık Kürtlerin haklarını garanti altına almıyor. Yeni Irak’ta en fazla yitirilen şey güven” dedi. BM’nin Kerkük için kurduğu komisyondan bir Kürt yetkili de Bağdat’la pazarlıklar için “Artık usandık” tepkisi gösterdi.
Onaylanmasına kesin gözle bakılan anayasanın  KBY başkanına mutlak güç vermesinden şikâyet eden sivil toplum örgütleri ise geçen ay Süleymaniye’de anayasa karşıtı kampanya başlatmış, bu yüzden ‘hain’ damgası yemişti. (NYT)