Irak'tan çekilme baskısının dayanılmazlığı

ABD Başkanı George W. Bush, Irak'ta 'ilerleme kaydedildiğini' söylerken, Amerikan düşünce kuruluşu RAND Corporation mızrağın çuvala sığmadığını gösterdi.

WASHINGTON - ABD Başkanı George W. Bush, Irak'ta 'ilerleme kaydedildiğini' söylerken, Amerikan düşünce kuruluşu RAND Corporation mızrağın çuvala sığmadığını gösterdi. Kuruluş 'Irak'ta yaz sonunda şiddet azalmazsa çekilme baskısının dayanılmaz hale geleceğini' rapor etti. ABD Hava Kuvvetleri sponsorluğunda bir ekibin bir yıllık araştırmasıyla hazırladığı 'Irak'ta Siyasi Seçenekler: Yeniden Değerlendirme' adlı raporda şu acı tespit ve tavsiyeler var:

  • Irak'a takviye birlik gönderilmesi de işe yaramadı. Şiddet kabul edilemez bir düzeyde.
  • Yetkililerin çekilme kararı alabileceği ortam yakalanıncaya dek istikrara dönük çalışılmalı. Ama iyimser değiliz. Bu yüzden 2007 yazı sonuna kadar şiddet azalmazsa içeride çekilme yönündeki siyasi baskı dayanılmaz olabilir. Başka konularda hedeflere ulaşılsa da şiddeti düşürmediği sürece ABD güçlerinin Irak'taki varlığı ve harcamaların karşılanması sürdürülemez. Iraklı sivillere karşı şiddeti azaltmak öncelik olmalı.
  • Düzeni kabul ettirmek için ezici güç kullanımı, ülkenin etnik hatlara bölünmesi, iç savaşı kazanacak tarafın desteklenmesi gibi seçeneklerin başarı şansı yok.
  • ABD, Irak'ta sonsuza dek kalamaz ve hükümet çekilmenin sonuçlarına hazırlanmalı. Ama çekilme aceleye getirilmemeli, Irak hükümetine danışılarak yapılmalı, İran ve Suriye gibi komşular haberdar edilmeli. Kurum ve kuruluşlar Irak güçlerine devredilmeli, boşaltılan yerlerin işgal ve yağması önlenmeli. Mülteci akınına karşı komşu ülkelere yardım edilmeli.
  • Irak petrolünü kontrol çabasından uzak durulmalı, düşmanca bir tutum sergilese bile Irak hükümetiyle ilişkiler sürmeli. (afp, ap)