Irak'tan geçen ilk Fransız lider Sarko

Irak'tan geçen ilk Fransız lider Sarko
Irak'tan geçen ilk Fransız lider Sarko

Talabani, Irak?a giden ilk Fransız lideri Sarkozy?yi askeri tören ve kırmızı halıyla karşıladı. FOTOĞRAF: REUTERS

BAĞDAT - Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin dün sürpriz biçimde Bağdat’a gitmesi, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani tarafından “Bu bir Fransız kralı ya da cumhurbaşkanı tarafından Irak’a yapılan ilk ziyaret olması nedeniyle tarihi bir ziyaret” diye selamlandı. Fransa’nın Mart 2003’te ABD’nin Irak’ı işgaline sıkı muhalefeti sonrası yeni bir dönem açma çabasındaki Sarkozy, koltuğunun altında ekonomik paketle gittiği Bağdat’ta Talabani tarafından askeri tören ve kırmızı halılarla karşılandı.
Ayağının tozuyla “Irak’ın ekonomik kalkınmasında yer alma irademizi göstermek için geldim. İşbirliğimizin sınırı yok” mesajı veren Sarkozy, Talabani ve Başbakan Nuri Maliki ile görüştükten sonra Maliki ile ortak basın toplantısında şöyle konuştu: “Fransız şirketlere şunu söylemek için  geldim: Buraya yatırım yapma zamanı geldi. Bütün Avrupa ülkelerini buraya gelmeye çağırıyoruz. Buraya elini uzatıp barışı desteklemek Avrupa’nın çıkarına.”

Erbil ile Basra’ya Fransız konsolosluğu
Fransız lider, yazın başbakan ve dışişleri bakanı öncülüğünde kalabalık bir iş adamı heyetinin Bağdat’ta olacağı haberini de verdi. Bağdat’ta yeni büyükelçilik binasının yanı sıra Basra ve Erbil’de konsolosluklar açmayı planladıklarını duyuran Sarkozy, özellikle savunma, petrol ve su sektöründe işbirliği istediklerini vurguladı.

Maliki: Artık ABD’nin hükmü geçmiyor
Bu arada Maliki, Sarkozy ile ortak basın toplantısında geçen hafta Irak’ta siyasi reformların hızlandırılmasını isteyen  ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’a çatma fırsatını kaçırmadı: “Irak’a baskı dönemi sona erdi. Hükümet ve meclis sorumluluklarının bilincinde. Reformları uyguluyoruz, ulusal uzlaşıyı başardık.” (afp, ap, Reuters)