İran 'ABD düşman ülke değil' diyerek Saberi'yi bıraktı

İran 'ABD düşman ülke değil' diyerek Saberi'yi bıraktı
İran 'ABD düşman ülke değil' diyerek Saberi'yi bıraktı

İyi eğitimli Saberi, Miss America finaline kalmıştı.

TAHRAN - İran’ın ABD hesabına casusluk suçlamasıyla sekiz yıl hapse çarptırdığı İran asıllı Amerikalı gazeteci Roxana Saberi, ABD Başkanı Barack Obama’nın bunun Tahran ile diyalog çabalarına darbe indireceği uyarıları sonrası, dün serbest kaldı. Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın çabuk ve adil yargı talebinin ardından temyiz mahkemesinin devrim mahkemesinin verdiği cezayı iki yıla indirip tecilli hale getirmesiyle Saberi dün Evin Hapishanesi’nden çıktı. İki hafta açlık grevine de gidip zayıflayan 32 yaşındaki kadın gazeteci, çıkışta “İyiyim” dedi.
Ailesi ve sevgilisi karşıladı
Annesi Japon asıllı olan, ABD’deki güzellik yarışmalarında tacı bulunan, USNPR, BBC ve Fox için haber yapmış, altı yıldır İran’da çalışan, ‘Sarhoş Atlar Zamanı’ filmiyle tanınan İranlı yönetmen Bahman Ghobadi ile nişanlı Saberi, ocakta alkol satın almaktan tutuklanmış, sonra ‘düşman ülkeyle işbirliği yapmak’la suçlanmıştı. Ama gazetecinin avukatının aktardığına göre, temyiz mahkemesinin ABD ile İran’ın birbirine düşman ülke olarak tanımlanamayacağı gerekçesiyle kararı reddetmesi ve basın lisansı üç yıl önce dolan Saberi’yi sadece gizli belge toplamakla suçlaması dikkat çekti. Saberi’yi anne-babası ve nişanlısı karşılarken, baba Rıza kızını en kısa zamanda ABD’ye götüreceğini belirtti.
Obama, haber üzerine ferahladığını, suçlamaların yanlış olduğunu vurgulamayı sürdürdüğünü, ama insani jesti memnuniyetle karşıladığını duyurdu. İran yargı erki sözcüsü Ali Rıza Cemşidi, Saberi’nin yetkililerle işbirliği yapması ve İslami merhamet göz önüne alınarak cezasının indirildiğini, iki yıl gazetecilik yapamayacağını, benzer suç işlerse hapis cezasının uygulanacağını söyledi. Cemşidi, Obama’ya da atıfla Ahmedinecad’ın çağrısı için “Taleplerin yargıçları daha titiz olmasını sağlamak dışında karar üzerinde etkisi olmadı” dedi. (afp)