'İran ABD ile dost olur, şu şartla...'

'İran ABD ile dost olur, şu şartla...'
'İran ABD ile dost olur, şu şartla...'

Obama ile Kaddafi?nin art arda yaptığı konuşmalarda sıkılıp esneyenler arasında Ahmedinecad da vardı. FOTOĞRAF: ap

Ahmedinecad New York'ta 'Obama politika değiştirirse İran'ın dostluğunu kazanır. Bizi tehdit görenlerin akıbeti belli. İran ile dost olanlar hep avantajlıdır' diye konuştu

NEW YORK - BM Genel Kurulu çalışmaları için New York’a giden İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad Batı medyasına verdiği demeçlerle önemli mesajlar gönderdi. AP haber ajansı editörleriyle bir saatlik mülakatında gülümsemesi ve sakin tavırlarıyla dikkat çeken Ahmedinecad, İran ile doğrudan görüşme peşindeki ABD Başkanı Barack Obama’nın Afganistan, Irak ve Ortadoğu politikasında büyük değişiklikler yaparsa İran’ın dostluğunu kazanacağını söyledi. İran lideri “Obama’nın gelecek tehdidin İran olduğunu söylediğini duydum. Oysa İran herkes için bir fırsattır. Obama böyle düşünen ilk başkan değil. Tarih kitaplarını karıştırmasını ve sorunlara bu perpektiften bakanların sonunun ne olduğunu hatırlamasını tavsiye ederseniz minnettar kalırız. Tarihsel olarak, İran’la her kim dostluk kurmuşsa pek çok avantaj edinmiştir” dedi.
ABD dahil BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ile Almanya’nın oluşturduğu 5+1 grubu İran ile bu ülkenin önerdiği nükleer silahsızlanma ve temiz nükleer enerji paketi üzerinden 1 Ekim’de görüşmelere başlamaya hazırlanırken, Ahmedinecad şunları söyledi: “Nükleer programımızı sadece yasal çerçeveyi oluşturan Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu üzerinden görüşürüz. Nükleer silahların tehdit ve güvensizlik kaynağı olduğuna inanıyoruz. Tam nükleer silahsızlandırma için küresel istek lazım.” İran cumhurbaşkanı, geçen hafta dini lider Ayetullah Ali Hamaney’in yaptığı gibi nükleer silah üretmediklerini net şekilde dile getirip asli görevin ABD ile diğer büyük nükleer güçlerin silahsızlandırılması ve barışçı nükleer teknoloji olduğunu belirtti.
Son olarak geçen hafta Yahudi soykırımını ‘mit’ olarak nitelemiş Ahmedinecad,  şunları söyledi: “Temelde iki sorum var. Birincisi, soykırımın olduğunu varsayarsak, tam olarak nerede olduğu ve kimler tarafından yapıldığı? İkincisi bunun Filistin meselesiyle ilgisinin ne olduğu? Avrupalı hükümetlerin işlediği suçların çaresini başka bölgelerde mi arayacağız? Soykırım yüzünden yerlerinden edilen Filistinliler mi olmalı? Bu soruyu yeterince soruyor muyuz? Tarihte yaşananlara empati geliştirmesi için müzeler var. Ama bugün en önemli mesele cinayetleri durdurmak. Yahudi soykırımı Filistinlileri öldürmek için bahane olarak kullanılıyorsa, mecburen soykırımı da tartışmak gerekir.”

‘Sarko’dan iyisine layıksınız’
İran lideri, France 2 kanalına ise “Fransız halkının mevcut yöneticilerinden daha iyilerine layık olduğunu düşünüyorum” diyerek kendisi için aynı ifadeyi kullanan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’ye yanıt verdi. (ap, aa)