İran, ABD ile Irak'ı görüşecek

Bush yönetiminin İran'la olası diyalog konusunda nükleer gerilimi dışlayıp sadece Irak'ın güvenliğini ele almaktaki ısrarı Tahran'a geri adım attırmış görünüyor. İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki'nin ay başındaki Şarm el Şeyh toplantısında ABD Dışişleri Bakanı...

TAHRAN - Bush yönetiminin İran'la olası diyalog konusunda nükleer gerilimi dışlayıp sadece Irak'ın güvenliğini ele almaktaki ısrarı Tahran'a geri adım attırmış görünüyor. İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki'nin ay başındaki Şarm el Şeyh toplantısında ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'la birkaç kelam etmesinin ardından dikkatler doğrudan görüşmeler olup olmayacağına çevrilmişken, dün Tahran Washington'la sadece Irak konusunda görüşmeyi kabul ettiğini duyurdu.
Dışişleri sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, ABD'nin İran'daki çıkarlarını temsil eden İsviçre aracılığıyla yaptığı başvuru ve Irak yönetiminin talepleri üzerine bu kararı aldıklarını söyleyip, "Iraklıların acısını hafifletmek, Maliki hükümetini desteklemek, Irak'ta güvenlik ve huzuru sağlamak için görüşmeyi kabul ettik" dedi. Hüseyni, görüşmelerin Irak'ta yapılacağını, ama müzakereye hangi düzeyde katılacaklarının bu hafta açıklanacağını belirtti. Bush yönetimi İran'ı Irak'taki Şii milis gruplarına silah tedarik etmekle suçluyor. Tahran ise bu iddiayı reddederek ABD'nin Şii ve Sünniler arasında tansiyonu bilerek yükselttiğini savunuyor. 1979'daki İslam Devrimi'nden sonra diplomatik ilişkileri bulunmayan ABD ile İran, Irak aracılığıyla doğrudan görüşmelere başlaması bir ilk teşkil edecek.
Cheney'den sonra Ahmedinecad
Tahran'ın açıklaması bu ülkeye saldırı için bastıran ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin Arap ve Körfez ülkeleri turunda yeni tehditleri sonrası geldi. Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Ürdün'den dün Mısır'a geçen Cheney, İran'a karşı cepheyi sıkılaştırmaya çalışıyor. Cheney, cuma Körfez'de demirli USS John Stennis'te, İran'ın nükleer silah sahibi olup bölgeyi belirlemesine asla izin vermeyeceklerini söylemişti. Cheney'nin sözcüsü Lea Anne McBridei ise dün, "İran ile büyükelçiler düzeyinde Irak'la sınırlı bir görüşme yapma yönünde istekliyiz" dedi. Beyaz Saray da ABD'yi Bağdat Büyükelçisi Ryan Crocker'ın temsil edeceği görüşmenin birkaç hafta içinde yapılacağını açıkladı. Cheney'nin ardından İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, ülkesinin önemli bir ticaret ortağı olan BAE ziyaretine başladı.