İran: ABD ile İsrail'e ortak baskı yapalım

İran: ABD ile İsrail'e ortak baskı yapalım
İran: ABD ile İsrail'e ortak baskı yapalım

Aşure törenlerinde: Gazze öfkesi İran?da dün düzenlenen Aşure törenlerinde sembolik canlandırmalar yapılırken, Tahran?daki gösterilerde Gazze saldırıları protesto edildi. FOTOĞRAF: AFP

Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - İsrail’in Gazze saldırılarını durdurmasını sağlamak üzere 22 temsilcisini Avrupa ve Asya ülkelerine yollayan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Türkiye’yi ihmal etmedi. İsrail operasyonları başladığında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le telefonda görüşen Ahmedinecad’ın özel temsilcisi sıfatıyla dün Ankara’ya gelen İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Said Celili Başbakan Tayyip Erdoğan ile iki saati aşkın süreyle görüştü, Gül tarafından kabul edildi. İranlı temsilci Ankara’ya, ‘Arapları da arkamıza alıp İsrail ve ABD’ye yüklenelim” önerisi iletti.
Celili, Erdoğan ve Gül’e İran’ın Gazze’de yaşananlara dair yaklaşımını da anlattı. İranlı kaynaklar, “Arap dünyasında birlik yok gibi gösteriliyor. Bu da bizi rahatsız ediyor” derken, İran’la Türkiye’nin bölgeyi ortak hareket konusunda daha dinamik kılabileceğine dikkat çekti. İran’ın Türkiye’nin yürüttüğü diplomasiyi de yakından izlediğini belirten aynı kaynaklar, “Türkiye’yle ortak hareket edip, bölgemizde birliğin öncüsü olabiliriz. Arap dünyası ne kadar hızlı, güçlü ve ortak hareket ederse, İsrail’i, hatta Amerika’yı barışa zorlayabiliriz. Hamas’ı da ateşkese ikna edebiriz” yorumunu yaptı. Celili’nin bu mesajları Türk yetkililerle paylaştığını belirten İranlı kaynaklar, diplomasi trafiğinin artacağını vurguladı.
Celili’ye ateşkes çabalarına dair bilgi veren Erdoğan ile Gül’ün de, İran’ın barışçı çabalarını takdirle karşıladıkları belirtildi. Celili’ye “Gazze halkına birlikte yardım edelim” mesajı veren Gül’ün, önümüzdeki dönemde Amerika ile İsrail’in ateşkes için gereken adımları atacağına inandığını ilettiği öğrenildi.

Gül’ün umudu Obama
Cumhurbaşkanı, İranlı temsilciyle görüşürken 20 Ocak’ta Barack Obama’nın yönetimi devralacağını hatırlattı ve “Yeni Amerikan yönetiminin İsrail-Filistin sorununda daha aktif ve yapıcı olmasını umuyoruz” mesajı verdi. Türkiye’nin Gazze’nin istikrarı için her türlü göreve hazır olduğunu Celili’ye aktaran Gül’ün, bölge ülkelerinin birlikte hareketi için İran’a da büyük sorumluluk düştüğünü dile getirdi.