İran ABD ile nükleer işbirliği istiyor

İran ABD ile nükleer işbirliği istiyor
İran ABD ile nükleer işbirliği istiyor

Ahmedinecad konuşurken ABD ve AB heyetlerinin salonu terk etmesine İsveç itiraz etti.

WASHINGTON - BM Genel Kurulu kürsüsüne önceki gün gelen İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, konuşmasını Yahudi soykırımıyla ilgili görüşleri nedeniyle protestolar eşliğinde yaptı. BM’de İsrail’i insanlık dışı politikalar gütmekle suçlayıp nükleer güçlere ‘toptan nükleer silahsızlanma’ çağrısında bulunan Ahmedinecad, demeçlerinde ise Washignton’a nükleer işbirliği önerdi.
Washington Post ve Newsweek’e nükleer programlarıyla ilgili rahatsızlığı gidermek için başta ABD olmak üzere diğer ülkelerin nükleer uzmanlarıyla toplantı yapmaya hazır olduklarını söyleyen Ahmedinecad, tıbbi alanda kullanım için ABD’den zenginleştirilmiş uranyum satın almayı da teklif etti. Ahmedinecad, 1 Ekim’de BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ile Almanya’nın oluşturduğu 5+1 grubuyla başlayacakları müzakerede zenginleştirilmiş uranyum talep edeceklerini söyledi.  

‘Samimi uzanan elleri sıkarız’
İran lideri, nükleer silah peşinde koşmadıklarını yineleyip “Nükleer bombaya sahip olmak temelden yanlış. İran’ın bir tek nükleer başlığa sahip olmasının bütün dünya için tehdit olduğunu, ama ABD’nin halihazırda 10 bin nükler başlığının tehdit olmadığını söylemenin komik olduğunu düşünmüyor musunuz” diye sordu.
BM kürsüsünden de “Silahlanma yarışına son verilsin ve bütün kite imha silahları imha edilsin, bütün ülkelere barışçıl nükleer teknolojiye erişme imkanı tanınsın” çağrısı yapan İran lideri, “Bize samimi bir şekilde uzanan tüm elleri kalpten sıkmaya hazırız” mesajı verdi. İsrail’i eleştirirken “Küçük bir azınlığın gelişmiş ağı sayesinde dünyanın büyük bölümünde siyaset, ekonomi ve kültüre hakim olması, yeni bir kölelik biçimi kurması ve ırkçı hedeflerine ulaşmak amacıyla Avrupa ve ABD dahil diğer ulusların şerefine leke sürmesi kabul edilemez” de dedi. Batılı heyetler protesto için salonu terk ederken, AB Dönem Başkanı İsveç Dışişleri’nden “AB’nin salonu terk etmesi için belli bir kriteri vardır ve bu kriter haddi dolmamıştır” açıklaması geldi. Belirlenen kriter Holocaust’un inkârı ve İsrail’in yok edilmesi çağrısıydı. Öte yandan İran’a yeni yaptırıma Rus Devlet Başkanı Dimitri Medvedev destek verirken, Çin Dışişleri “Yaptırım ve baskıyı artırmak sorunların çözüm yolu değil” dedi. (Dış Haberler)