İran, ABD'ye ödün vermeye razıymış

ABD'nin Irak işgaline başladığı dönemde Suriye ile İran'ın eteklerinin tutuştuğuna dair kanıtlar birbiri ardına medyaya yansıyor. Suriye'nin İsrail'le barış uğruna her şeyi fedaya hazır olduğunun ortaya çıkmasının ardından...

LONDRA - ABD'nin Irak işgaline başladığı dönemde Suriye ile İran'ın eteklerinin tutuştuğuna dair kanıtlar birbiri ardına medyaya yansıyor. Suriye'nin İsrail'le barış uğruna her şeyi fedaya hazır olduğunun ortaya çıkmasının ardından, İran'ın ABD'ye 'al gülüm ver gülüm' biçiminde yaklaştığı iddia edildi. BBC'ye göre, İran, ABD'nin Mart 2003'te Irak'ı işgale başlamasından kısa süre sonra gizli bir mektupla Bush yönetimine şu öneriyi iletmiş: 'Lübnan'da Hizbullah'a, Filistin'de Hamas'a yardımı ve desteği keser, Irak'ta istikrarı sağlar, nükleer programımı tam şeffaf hale getiririm. Karşılığında düşmanca tavrınızı bitirmenizi, tüm yaptırımları kaldırmanızı ve Halkın Mücahitleri üyelerini yakalayıp iade etmenizi isterim.' Yani Bush yönetiminin bugün talep ettiklerini İran dört yıl önce karşılamayı teklif etmiş.
Powell sevinmiş, ama...
BBC, eline geçen mektubun imzasız olduğunu, ABD-İran temasını sağlayan İsviçre aracılığıyla Washington'a iletildiğini ve ABD Dışişleri yetkililerinin en üst düzey İranlı yetkililerin onayını aldığına inandığını aktardı. Eski ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın özel kalem müdürü Lawrence Wilkerson, "Bakanlığın sıcak baktığı öneri, Beyaz Saray'a iletilir iletilmez ve Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin masasına konur konmaz, 'Şer güçlerle konuşmayız' teranesi dillere pelesenk oldu" dedi. "Bu cesur öneriyi iletmiş İsviçrelilere terslercesine mektubu geri yollarken Dışişleri olarak utandık" ifadesini kullanan Wilkerson, 2001'deki Afganistan işgalinin ardından da İran'ın 'Size Kaide liderlerini teslim edelim, siz de bize Halkın Mücahiti üyelerini' teklifini getirdiğini de aktardı. İran rejimi karşıtı Mücahitler, Irak'ta ABD korumasında.
Daha sonra İran, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın kaleminden Bush'a mektup gönderdi ve Tahran'la doğrudan görüşme öneren Irak Çalışma Grubu'nun başkanı eski Dışişleri Bakanı James Baker'a bilgi verdi. Bush yönetimi ise Şii İran'a karşı Sünni Arap ittifakına yöneldi.
'Esad çok istekli'
Suriye ise, Haaretz'in haberine göre, sırf İsrail'le barış uğruna Golan'ın açık parka dönüşmesi, sularının İsrail'e kalması, Filistin direnişine desteği kesmeyi göze almıştı. Temmuz 2006'ya dek süren görüşmelerde Tel Aviv'in temsilcisi olan eski İsrail Dışişleri Müsteşarı Alon Liel, dün "Hepsini bizim de bilemediğimiz değişik nedenlerden ötürü Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad İsrail'le yeniden barış görüşmesine çok istekli. Ama bu bize anlaşma garantisi vermiyor" dedi. (Dış Haberler)