İran alarm zilleri çalıyor

Bush yönetiminin her geçen gün artan tehditleri altındaki İran alarm zilleri çaldırıyor. Eski Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani'nin başkanlığındaki Düzenin Yararını Teşhis Konseyi'nin Genel Sekreteri Muhsin Rezai, ABD'nin İran'da ayaklanma başlatmaya hazırlandığını söyledi.

TAHRAN - Bush yönetiminin her geçen gün artan tehditleri altındaki İran alarm zilleri çaldırıyor. Eski Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani'nin başkanlığındaki Düzenin Yararını Teşhis Konseyi'nin Genel Sekreteri Muhsin Rezai, ABD'nin İran'da ayaklanma başlatmaya hazırlandığını söyledi. Devlet Televizyonu, Devrim Muhafızları'nın bugünden itibaren Tahran'ın 140 km. güneydoğusunda üç günlük askeri tatbikat yapacaklarını duyurdu.
Arap gazetesi El Beyan'a konuşan Rezai şunları söyledi: "ABD Başkanı George Bush, İran'a düşmanca strateji güdüyor. Gelecek iki ayda bu stratejinin ne olduğunu dünyaya gösterecek. İranlıların devrime karşı ayaklanmaları için İran'a abluka uygulayacak. Düşman hareketleri destekleyecek, İran içinde operasyonlar düzenleyecek ve mezhep savaşı propagandası yapacak. Nükleer tesislere füze saldırısı ihtimali de var." Eski Devrim Muhafızları komutanı Rezai, "İran ile ABD'nin karşı karşıya gelmesi kaçınılmaz" dedi. ABD, Basra Körfezi'ne uçak gemileri ve Patriot füzesavarları yığarken, İran'ın yeni tatbikatında 75 km. menzilli Fecr 5 ile 100-400 km. menzilli Zalzal füzeleri denenecek.
İran'da özellikle ekonomik kriz yüzünden şimşekleri çeken Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, dün bütçeyi meclise gecikmeli sunarken "Savaş geliyor diyorlar. Ne savaşı? Hepsi propaganda" dedi. Ancak Ahmadenicad, harcamaların yüzde 20 oranında artacağını, buna karşılık varil fiyatının sekiz dolar daha düşmesiyle petrol gelirinin azalacağını öngören bütçeyi şöyle savundu: "Gelecek öngörülemez. Düşmanlarımızın bizi yaralamak için petrol fiyatlarını düşürmesi mümkün. O yüzden varil fiyatının 33.7 dolara kadar gerilemesini hesaba katıp her şeye hazır olduğumuzu gösteriyoruz."
'Domatesin kilosu kaça'
Ahmedinecad'ın konuşmasında domates kavgası da çıktı. İran lideri enflasyonu dizginlediklerini savunurken, "Bir arkadaşım domatesin 12 bin riyala (1.3 dolar) çıktığını söyledi" dedi. Bir vekilin 'Domatesin kilosu 30 bin riyal (3.2 dolar)' diye laf atması üzerine Ahmedinecad şu yanıtı verdi: "Alışverişi bizim mahalleden yapın. Niye pahalı yerlere gidiyorsunuz?"
Ahmedinecad 23 Aralık'ta çıkan BM'nin kısıtlı yaptırım kararına "10 karar alsalar da fark etmez. Nükleer tren hareket ediyor, hiç kimse durduramaz" diye meydan okudu. Ancak eylülde meclisin savunma ve dışişleri komisyonlarının ekonomist ve petrol uzmanlarıyla altı ayda hazırladığı 100 sayfalık rapor, ağır BM yaptırımından endişeyi yansıtıyor. Fransız Le Monde gazetesinin yayımladığı raporda, Ahmedinecad'a şu uyarılar yapılıyor: "BM ambargosu ekonomik durumu kötüleştirirse iç istikrar zayıflar ve büyük toplumsal karışıklık çıkar. Ambargoyu engellemek için her türlü siyasi çaba sarf edilmeli. Özellikle yabancı rezervlerin dondurulması, İran'dan petrol alımı ve İran'a petrol ürünleri satılmasına uluslararası yasak kararı çıkmamalı."
Irak'ta yine İranlı esirler
Irak'ta iki hafta önce ABD güçlerinin İran'ın Erbil konsolosluğunun altı çalışanını esir almasının ardından, dün Irak polisi Musul'da üç İranlıyı gözaltına aldı. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice yine Tahran'a ateş püskürdü: "İranlılar her gün uluslararası kuralları ihlal ediyor, Irak'ta ABD askerlerinin ölümüne neden olan operasyonlara katılıyor, Iraklı teröristleri finanse edip donatıp eğitiyor. Bush'un da söylediği gibi İran'daki bu çevrelere karşı mücadele edeceğiz." (Dış Haberler)