İran anlaşma kapısını kapamıyor

İran anlaşma kapısını kapamıyor
İran anlaşma kapısını kapamıyor

Muttaki, takasın hemen başlayabileceğini söyledi.

Tam ABD yeni yaptırım sopasını çıkarmışken, İran Dışişleri Bakanı '400 kilo uranyumu bize ait Kiş Adası'na götürüp burada nükleer yakıt ile takas etmeye hazırız. Bu yıllar sürecek bir sürecin ilk adımı olabilir' dedi

TAHRAN - Batı ile nükleer anlaşmadan yan çizince Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’ndan (UAEK) kınama yiyen İran, ABD’nin yeni yaptırım uyarısının ardından, “Nükleer takas için hazırız, ama kendi şartlarımızla” mesajını verdi. Bahreyn’deki bölgesel toplantıya katılan İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki, yüzde 3.5 oranında zenginleştirdikleri 1.5 ton uranyumun 400 kilosunu ülkesinin Basra Körfezi’ndeki Kiş Adası’na götürüp burada aynı miktarda yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyumla, yani nükleer yakıtla değiş tokuşa hazır olduklarını duyurdu.
UAEK’nın İran’ın 1.2 ton uranyumunu verip karşılığında nükleer yakıt alması önerisini ‘ilkesel olarak kabul ettiklerini’ söyleyen Muttaki, Kiş Adası’ndaki takasın ‘yıllar sürebilecek bir süreçte atılacak ilk adım olabileceğini’ belirtti. İranlı bakan, BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ile Almanya’nın oluşturduğu 5+1 grubu teklifi kabul ederse, sürecin ‘hemen’ başlayabileceğini vurguladı.
5+1, İran’ın uranyumunu yurtdışına çıkarma ve silah yapımında kullanılamayacak hale getirme peşinde. İran’ın düşük oranda zenginleştirdiği uranyumun büyük kısmı, yurtdışında işlenip, tıbbi izotop üreten Tahran araştırma reaktörü için yakıt çubuğu olarak geri gönderildiğinde, amaca ulaşılacak. Ancak Muttaki, uranyumu yurtdışına mı gönderecekleri yoksa kendi adalarında işlenmesini mi isteyecekleri bölümünü muğlak bıraktı.  

Türkiye de katılabilir
İranlı bakan, yeni BM yaptırımı tehditlerini “Uluslararası hukuk ve BM tüzüğüne aykırı. Bize hiçbir etkisi olmaz” diye reddederken, “5+1 ile diyaloğu devam ettirmeye hazırız” dedi. Bahreyn Dışişleri Bakanı da kendisine destek çıktı: “İran halkına yaptırım koymak adil değil. 5+1 müzakereleri niye başarısız oldu? Çünkü Ortadoğu ülkeleri dahil edilmemişti.” Muttaki, müzakerelere Türkiye ya da Suudi Arabistan’ın katılma ihtimali sorulunca “5+1 üyelerine sınırlama yok. Bölgemiz ülkelerinin de katılabileceğine inanıyoruz” dedi.
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise, İran ile ittifaka giden Venezüella, Bolivya gibi solcu Latin ülkelerine çattı: “İran ile ilişki gerçekten kötü fikir. Flört istiyorlarsa doğuracağı sonuçları iki kez düşüneceklerini umarım. İran terörün baş destekçisi.” (afp, ap)