İran asıllı aydınlar 'ifşaat'a devam ediyor

İran, 'ABD casusu olmakla' suçladığı İran asıllı Amerikan vatandaşı akademisyenlerin, Tahran'da da tıpkı Ukrayna ve Gürcistan'daki kadife devrimler misali rejim değişiklikleri için...

TAHRAN - İran, 'ABD casusu olmakla' suçladığı İran asıllı Amerikan vatandaşı akademisyenlerin, Tahran'da da tıpkı Ukrayna ve Gürcistan'daki kadife devrimler misali rejim değişiklikleri için çalıştıklarını 'itiraf ettikleri' röportajları yayımlamayı sürdürüyor. Woodrow Wilson Akademisyenler Merkezi'nin Ortadoğu Programı Başkanı Hale Esfandiyari ile George Soros'un Açık Toplum Enstitüsü'nde şehir planlama uzmanı Kian Tacbahş'ın itiraflarının ikinci bölümü dün gece devlet televizyonunda 'Demokrasi Adına' adlı programda yayımlandı.
Esfandiyari, önemli İranlı akademisyenlerin çağrıldığı Amerika'daki konferanslardaki rolünü şöyle anlattı: "ABD'nin amacı, İran'daki karar alma mekanizmaları ve karar vericileri değiştirmekti. Benim işimse, ABD'deki İranlılar ya da İran'da tanıştığım aydınlar aracılığıyla konuşmacıları saptamaktı. Konuşmacılar ABD'ye gelince onlar dinlenir ve ağ oluşurdu." Bazı konferanslara Amerikalı ve İsrailli eski istihbaratçıların da katıldığını belirten kadın akademisyen, 2003'te Gürcistan'daki Kadife Devrim'de ajanlık yaptıklarını da söylerken, "Soros Gürcistan'daki, muhalif basın dahil muhtelif kurumlar için bütçe ayırmıştı" dedi. Tacbahş ise görevini şöyle anlattı: "Soros Enstitüsü, ABD yönetimince bazı ülkelerde yönetim değişikliğiyle görevlendirildi. Washington'ın Soros'a para vermesi, ikisinin de İran'la ilgili aynı görüşleri paylaştığının kanıtı. Benim görevim İran'la ilgili kültürel, sosyal ve siyasi tavsiyeler vermekti."
Aileler zorla ifade alındığı fikrinde
Beyaz Saray iki aydının 'İran rejimine tehdit olduğunu varsaymanın komik olduğunu' duyurdu. Esfandiyari'nin kızı Haleh Bakhash programın 'yanıltıcı ve acemice tertiplenmiş' olduğunu söyleyip, "Annemin açıklamaları bana suni ve zorlama geldi" derken, eşi Shaul Bakhash eşinin zorla konuşturulduğu savındı. (bbc, afp)