İran askeri Irak'ın petrol sahasını ele geçirdi

İran askeri Irak'ın petrol sahasını ele geçirdi
İran askeri Irak'ın petrol sahasını ele geçirdi

Aşırı muhafazakarlar Humeyni resimleriyle yürüdü. FOTOĞRAF: reuters

ABD'nin Irak işgalinden beri iyi giden İran-Irak ilişkilerinde, Saddam döneminin kanlı savaşını akla getiren gelişmeler yaşanıyor. İran askerlerinin savaştan beri tartışmalı petrol bölgesi Fekke'ye girip bayrak diktikleri kaydedildi

NASIRİYE - İran ve Irak arasında 1980’de başlayıp sekiz yıl süren kanlı savaşın yarattığı düşmanlık yerini Saddam Hüseyin’in 2003’de Amerikan işgaliyle devrilmesinin ardından sıradışı bir ittifaka terk etmiş görünürken, iki ülke, sınırdaki tartışmalı petrol sahası yüzünden yine karşı karşıya geliyor. İran askerlerinin Bağdat’ın 300 km güneydoğusunda Fekke bölgesindeki Meysen petrol sahasına girip bayrak diktiği belirtildi. Olayın diplomatik krize dönüşmesi gecikmedi.

İran’dan yalanlama
Dün önce Irak devletine ait Güney Petrol Şirketi’nden bir yetkili, İranlıların Fekke’deki 4. kuyunun bulunduğu alana girip birkaç saat kaldığını ve buraya beraberlerinde bulunan İran bayrağını diktiklerini söyledi. Haber anında yayılırken, Irak İçişleri Bakan Yardımcısı Ahmed Hafaci, önce alanın tartışmalı olduğunu ve her iki ülke tarafından yok sayıldığını belirterek “Baskın yok. Burası boş bir yer” sözleriyle yalanlama yoluna gitti. Hafaci, daha sonra hafta içinde İran askerlerinin birkaç kez bölgeye baskın yaptığını belirterek “Öğleden sonra 11 İranlı sınırı geçerek petrol sahasını kontrol altına alıp,  İran bayrağı dikti” ifadelerini kullandı. Irak ordu komutanı Tuğgeneral Cafer Necmi ise İranlı askerlerin hendek kazdığını ve askeri araçları konuşlandırdığı bilgisini verdi. Bir başka askeri yetkili de “Tarafımızdan askeri bir eylem söz konusu değil” dedi. Irak Dışişleri Bakan Yardımcısı Muhammed Nac Mahmud, “Sınırdaki petrol alanlarına yatırımı engellemeye çalışmaları ilk değil. Meseleyi tartışmak için İran elçisini çağırabiliriz” derken akşam olağanüstü toplanan Irak hükümeti de İran’ı askerlerini geri çekmeye çağırdı. Toplantı sonrası hükümet sözcüsü Ali Dabbah, “Irak, Fekke’deki 4 no’lu kuyu yakınındaki derhal askerlerin çekilmesini istiyor. Bağdat, sorunun çözümü için diplomatik ve barışçıl yollar aramaktadır” açıklaması yaptı.  Ancak Ulusal İran Petrol Şirketi “Hiçbir Irak petrol sahasına girilmedi” açıklamasıyla ‘baskın’ haberini yalanladı.
Toplam 115 milyar varil petrol rezervi olan Irak’ın en büyük havzalarından biri olan Fakka iki ülke arasında ortak havza. Bunun anlamı hem İran hem Irak aynı havzadan petrol çekebiliyor. Meysen’de tartışmalı bir diğer havza ise Ebu Garib.  

Yeni nesil sentrifüjler
Bu arada Batı’yla kriz yaratan İran nükleer programında yeni bir sayfa daha açıyor. İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, Mart 2011’e kadar uranyum zenginleştirmede IR3 ve IR4 dört adını verdikleri yeni nesil sentrifüjleri devreye sokacaklarını duyurdu. “Endüstriyel ölçeğe geçmek için acelemiz yok” diyen Salihi, halihazırda 6 bin sentrifüjün çalıştığını ve yenilerinin bunlardan beş kat daha fazla zenginleştirme kapasitesine sahip olduğunu belirtti. (afp, Reuters)