İran Batı'yı sanal cepheden 'tweetledi'

İran Batı'yı sanal cepheden 'tweetledi'
İran Batı'yı sanal cepheden 'tweetledi'

İki saat boyunca Tweeter?da İran bayrağı ve Farsça uyarı yer aldı.

WASHINGTON - Batı’yla nükleer programı nedeniyle restleşen İranlılar, yürüttükleri mücadeleye sanal cepheyi de ekledi. Hazirandaki tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçiminden beri muhalefetin sanal aygıtlarla organize olmasını önlemeye çalışan İran İçişleri’nin internet suçlarıyla mücadele için 12 kişilik özel tim kurmasının ardından ilk zafer popüler sosyal mesajlaşma ağı Twitter’e karşı geldi.
Kendilerine ‘İran Sanal Ordusu’ diyen hackerlar, önceki gece 30 milyon üyeli Twitter’ı çökertti. Yaklaşık iki saat kontroldan çıkan sitenin ana sayfasına ‘Bu site, İran Sanal Ordusu tarafından hacklenmiştir. ABD, internet erişimini kontrol ettiğini ve yönettiğini düşünüyor ama yönetmiyor. Biz, gücümüzle interneti kontrol ediyoruz ve yönetiyoruz, dolayısıyla İranlıları kışkırtmaya çalışmayın. Şimdi kim ambargo listesinde? İran mı? ABD mi? Biz onları ambargo listesine koyuyoruz. Kendinize dikkat edin” yazısı konuldu. Ana sayfada kırmızı ve siyah bir ekrana yeşil renkli bir bayrak da dalgalandırıldı. Google’dan Twitter’ı arayanlar Farsça şu uyarıyla karşılaştı: “İran Sanal Ordusunca hacklenmiştir.”
TechCrunch adlı blog, yapılan eylemi ‘Twitter’ın İran’ın iç işlerine karıştığını düşünenlerin tepkisi’ olarak yorumladı. Hazirandaki tartışmalı seçimin galibi Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın hile yaptığını savunan rakibi Mir Hüseyin Musavi’nin taraftarlarının gösterileri yabancı basında ‘Twitter devrimi’ diye nitelenmişti. (afp, Guardian)