İran Batı'yla da restleşiyor

İran Batı'yla da restleşiyor
İran Batı'yla da restleşiyor

Kuveyt?teki Musavi yanlısı gösterici yeşil bandana ve yeşil pelerine bürünüp kulaklarından kurdela sarkıttı. FOTOĞRAF: REUTERS

Protestolarda Batı parmağı olduğunu öne süren İran yönetimi Britanya ve ABD'yi alenen komploculukla suçladı. BBC muhabiri 24 saat içinde sınır dışı edilecek

TAHRAN/LONDRA - İran liderliği, seçim sonuçlarına yönelik protestolarla ilgili başta Britanya olmak üzere Batı’yı ülkeyi karıştırma komplosu yapmakla suçlarken, BBC muhabirine de kapıyı gösterdi. Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad web sitesinden ABD ile Britanya’ya “Acele yorumlarla İran’ın dost çemberinde yer alamazsınız. İçişlerimize müdahale edici konumlarınızı düzeltmenizi tavsi ediyorum” diye seslenirken, Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki Tahran’daki yabancı diplomatları toplayıp şu çıkışı yaptı: “Britanya iki yıldan uzun süredir cumhurbaşkanlığı seçimine karşı komplo düzenliyor. Britanya gizli servisine bağlı unsurlar etrafta uçuşuyor.”
Dışişleri açıklamasında da “Seçim sonrası olaylarda ABD ve Britanya’nın doğrudan parmağı var. Ülkenin birlik ve bütünlüğünü hedef alıyorlar. Britanya ve ABD devletlerinin desteğiyle yayın yapan BBC ve VOA, tahrikçilerin komuta merkezi olarak görev yapıyor” denildi. Meclis Başkanı Ali Laricani, ABD, Britanya, Fransa ve Almanya’nın İran ile ilgili utanç verici açıklamalar yaptıklarını söyleyip, meclise üç Avrupa ülkesiyle ilişkilerin gözden geçirilmesi çağrısı yaptı.

Newsweek’e de gözaltı
Hal böyleyken, BBC’nin İran muhabiri Jon Leyne’e 24 saat içinde ülkeyi terk etmesi emri verildi. Leyne, tarafsızlık ilkesine uymamak, İran ulusunun haklarını çiğnemek, uydurma haber yazmak ve kargaşa çıkaranları desteklemekle suçlandı. Newsweek dergisi de dün akşam Acem asıllı Kanadalı muhabiri Meziar Bahari’nin gözaltına alındığını duyurarak olayı kınadı.
Britanya Dışişleri Bakanı David Miliband ise suçlamaları reddedip, “Muttaki’nin seçim sonuçlarını İran ile diğer ülkeler arasında savaşa çevirme çabasının hiçbir temeli yok. Britanya, İran hükümetini İran halkının seçmesi ve İranlı yetkililerin de sonuçların adilliği sağlayıp kendi halkını koruması gerektiğinde çok net” yanıtını verdi. Alman Başbakanı Angela Merkel, özgürlüklerin tanınması ve oyların yeniden sayılmasını istedi.
ABD Başkanı Barack Obama da, İran’ın içişlerine karışmamaya çalışsa da tonunu sertleştirdi: “Yitirilen her masum can için üzüntü duyuyoruz. İran hükümetini halkına karşı her tür şiddeti ve adil olmayan hareketleri durdurmaya çağırıyoruz. Evrensel gösteri ve ifade özgürlüğüna saygı gösterilmeli. Bastırmak fikirlerin susmasını hiçbir zaman sağlamamıştır. Hükümetleriyle ilgili nihai hükmü İran halkı verir.”

‘İtalyanlar yaralı alacak’
Avrupa ülkeleri elçiliklerinin yaralı İranlılara sığınma hakkı tanımaya çağıran e-posta’lar aldığı belirtilirken, İtalya, Tahran elçiliği personeline insani yardım vermeye hazır olma talimatı ilettiğini duyurdu. (Dış Haberler)