İran BM öncesi askeri gövde gösterisi yaptı

İran BM öncesi askeri gövde gösterisi yaptı
İran BM öncesi askeri gövde gösterisi yaptı

New York?ta ?Cinayet, işkence, tecavüz, Ahmedinecad?ı sorumlu tutun? posterleri yapıştırılmış kamyonlar kol geziyor. Tahran?daki Ayetullah Humeyni?nin mozolesi önünde düzenlenen askeri törende komandoların kamuflaj kıyafeteri dikkat çekti. FOTOĞRAFLAR: AFP, AP

New York'a gitmeden askeri törene katılan Ahmedinecad, 'Bize karşı eli tetiğe gidenin kolunu keseriz' dedi. Ama uçak çakılınca yedi kişi öldü

TAHRAN - Geçen hafta Kudüs Günü’nde Yahudi soykırımını yine ‘mit’ diye niteleyip İsrail, Yahudi lobisi ve Batı ülkelerinin şimşeklerini çeken İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, BM Genel Kurulu çalışmaları için New York’a gitmesi öncesinde askeri gövde gösterisine katıldı. 1980’de İran-Irak savaşının çıkmasının yıldönümü vesilesiyle düzenlenen Kutsal Savunma Haftası’nda konuşan Ahmedinecad, özellikle İsrail’in saldırı tehdidine atıfla “Bugün hiçbir güç İran’a el kaldıracak cesarete sahip değil. Ordumuz dünyanın neresinde olursa olsun bize karşı elini tetiğe götürmek isteyenlerin kollarını kökünden keser” dedi.
ABD’yi de “Yabancı güçlerin binlerce kilometre öteden gelip bölgemize asker yığması, ülkeleri işgal etmesi, insanları öldürmesi, halklar arasına ihtilaf salması kabul edilebilir değil” diye eleştiren İran lideri, “Kendi topraklarınıza dönün. Askeri harcamalarınızı halklarınızın sorunlarını çözmek için kullanın. Bölgemiz, yabancıların varlığına uzun süre tahammül etmez. Buranın size kalıcı üs olamayacağını Afganistan ve Irak’ta gördünüz” uyarısı yaptı. Bölge halkının kendi güvenliğini kendisinin sağlayabileceğini söyleyen Ahmedinecad, İran’ı tahdit gösteren Batı ülkelerine de “Bölgemize yılda milyarlaca dolar tutarında silah satıyorlar, bir de kalkıp diğerlerini bölge güvenliğini tehdit etmekle suçluyorlar” diye çattı. 

2 bin km menzilinde Siccil
Törende geçiş yapan silahlar arasında bir tonluk akıllı ‘Gasid’ bombası ile kısa-orta-uzun Fecr, Hut, Şahin, Zilzal, Fatih, Gadr, Şahap ve Siccil füzelerinin yeni versiyonları dikkat çekti. Kasımda başarıyla denenen karadan karaya uzun menzilli Siccil-1 füzesi ilk kez bu törende görücüye çıktı. Ama gösteriler sırasında bir uçağın Tahran’ın güneyine çakılması sonucu yedi kişinin ölmesi, manzaraya gölge düşürdü.  İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Selahi, uranyum zenginleştirmede kullanılan santrifüjlerin yeni neslini ürettiklerini duyurdu. (aa, afp)