İran cephesi açıldı!

'Şebekeleri çökerteceğiz'
Başkan Bush'un yeni Irak stratejisini açıkladığı ve "Irak'taki şebekeleri çökerteceğiz" dediği saatlerde ABD güçleri, İran'ın Erbil konsolosluğunu bastı. Süleymaniye'deki Türk askerlere yönelik 'çuval baskını'nı andıran operasyonda beş kişiyle birlikte belge ve bilgisayarlar da alınıp götürüldü.

TAHRAN/WASHINGTON - ABD Başkanı George W. Bush'un İran'ın şebekelerini çökertmekten bahsettiği yeni Irak planının ilk hamlesi yapıldı. ABD güçlerinin 4 Temmuz 2003'te Süleymaniye'de Türk özel harekât karargâhını basıp 11 Türk askerini başlarına çuval geçirmesini çağrıştıran olay, Bush'un planını açıkladığı saatte İran'ın başına geldi. İran ajansı IRNA'ya göre, perşembe sabaha karşı İran'ın Erbil konsolosluğunu basan ABD güçleri, korumaları silahsızlandırıp kapı ve pencereleri kırarak binaya zorla girdi. Beş çalışanı esir alıp belge ve bilgisayarlara el koyup gizli bir yere götürdü.
Kürt güvenlik güçleri konsolosluğu kuşatmaya alırken, ABD ordusu, Erbil'de Iraklılarla koalisyon askerlerini öldürmek isteyen altı kişiyi tutukladığını söyledi, ama milliyet açıklamadı. Pentagon da hedef alınan binanın İran konsolosluğu olmadığını öne sürdü. ABD, geçen ay Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin davetlisi bir grup İranlı yetkiliyi esir almıştı.
Erbil temsilciliğini Kuzey Irak hükümetinin izniyle açtığını söyleyen Tahran, ABD saldırısını Irak Dışişleri Bakanlığı ile ABD'nin aracısı İsviçre'ye şikâyet etti. İran Dışişleri sözcüsü Ali Hüseyni "ABD'nin uluslararası hukuka aykırı tahrikkâr eylemini kınıyoruz. Hedefi, İran'a baskı ve Irak'ın komşuları arasında gerilim. Ama Irak'la dostça ilişkilerimizi bozamayacaklar" dedi. Ali Hüseyni, Bush'un planını da eleştirdi:
"Amerikan halkına çok kötü bir yeni yıl hediyesi. İşgali sürdüren ABD, başka ülkeleri Irak'a müdahale ediyor gösterip yanlış siyasetinin üstünü örtmeyi amaçlıyor. Patriot konuşlandırarak Irak üzerinden İsrail'i korumaya çalışıyor."
Ayrıca İran'ın Irak sınırı yakınında Arapların yaşadığı petrol zengini Huzistan eyaletindeki sabotaj zincirine, dün peş peşe üç şiddetli patlama eklendi. Rusya Savunma Bakanlığı danışmanı da "Bush'un Irak'a takviye askerlerle Patriot konuşlandırmasının asıl hedefi İran" yorumunu yaptı.
Operasyon sinyali verdi
Bush'un ardından ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice şunları söyledi: "İran'ın Irak'a karışmasına göz yummayacağız. Düşmanca faaliyetlere karışanların peşine düşeceğiz. Operasyonlarımıza dair spekülasyon yapmayacağım. Ama ABD'nin eli kolu bağlı izlemeyeceğini göreceksiniz. İran'ın bölgedeki saldırganlığından korkan müttefiklerimizi koruyacağız." "İran uranyum zenginleştirmeyi bıraksın. ABD de 27 yıllık politikasını değiştirir. İran Dışişleri Bakanı'yla görüşür, her konuyu konuşurum" diye ekleyen Rice, bugün Sünni Arap ülkelerini turlamaya çıkıyor.
Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek de dün "İran, Irak ve bölgede destek kazanmaya çalışıyor. Herkese söylüyorum: Irak'a dokunmayın. Irak'ın bölünmesi Arap kimliği, petrol kaynakları ve tüm dünya için tehlikedir" diyerek ABD'ye arka çıktı. (Dış Haberler)