İran da, Irak da İstanbul'u istemiyor

Irak zirvesi tehlikede

Bir sonraki 'Irak'a komşu ülkeler toplantısı'nın İstanbul'da yapılması planı, İran engeliyle karşılaştı. ABD'yle aynı masaya oturarak
'arayı ısıtan' İran, gelecek ayki zirvenin yine Bağdat'ta yapılmasını istedi.

WASHINGTON/TAHRAN - Bağdat'ta düzenlenen Irak'a komşu ülkeler toplantısında aynı masaya oturan 10'ar kişilik Amerikan ve İran heyetlerinin bundan sonraki toplantının İstanbul'da yapılıp yapılmaması dahil her konuda söz düellosuyla tutuşmalarının ardından, dün iki taraf da toplantıdan memnuniyet açıkladı. Amerikan heyetine başkanlık eden Bağdat Büyükelçisi Zalmay Halilzad "Yapıcı bir görüş alışverişi oldu", İran Dışişleri de "İyi bir ilk adımdı" dedi. Ancak nisanda dışişleri bakanları düzeyindeki toplantının İstanbul'da düzenlenmesine İran'ın muhalefeti kaldırılamadı.
Önceki günkü toplantının açılışında Halilzad ile İran heyetinin başkanı olan Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçı ayaküstü el sıkıştı. Halilzad, "İranlılarla doğrudan ve diğerleri varken konuştum" deyince, Arakçı, "Doğrudan temasımız olmadı. Amerikalılar bununla ilgiliyse uygun bir kanal var" diye tersledi. Halilzad'ın Irak'ın komşularının gelecek ay bölgesel toplantının İstanbul'da düzenlenmesini istediğini söylemesi de, Arakçı'nın "Toplantı Bağdat'ta olmalı" itirazıyla karşılaştı. Amerikan basını, İran'ın yanı sıra Irak hükümetinin de sonraki toplantıyı Bağdat'ta istediğini yazdı.
'Atışmalar eğlenceliydi'
Halilzad, toplantı sonrası şu mesajları verdi: "İran ile Suriye, hem iki taraflı hem de çok taraflı olarak bağlantı kurmak istiyor. Irak'ın istikrarında bizimle ortak çıkar görüyorlar ve görüş ayrılıklarını azaltacak öneriler sunmak istiyorlar. Atışmalarımız dürüst ve hatta zaman zaman eğlenceliydi. Bu toplantı ve sonrasında gelecek bağlantıların, Irak'a silah sevki, milislerin eğitilip finanse edilmesinin durdurulması etkisini yapıp yapmayacağını takip edeceğiz. Önemli olan odur, ama bu görüş alışverişi yapıcıydı, iş toplantısı havasındaydı ve sorun çözücüydü."
İran Dışişleri sözcüsü Ali Hüseyni de, "Tüm katılımcılar memnun kaldı. Bağdat'ta dışişleri bakanları toplantısı yapılırsa, olumlu eğilimin başladığı ve süreceğine dair daha fazla umut olur" dedi. Hüseyni, orada İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki'nin ABD'li muadili Condolezza Rice'la görüşüp görüşmeyeceği sorusunu, "Önkoşulsuz nükleer müzakereye hazırız" diye yanıtladı. İran basını, toplantıyı, Washington'ın Tahran'a duyduğu ihtiyacı artık gizleyemediğinin göstergesi olarak değerlendirip, ABD'den işgal takvimi istemelerini övdü. Muhafazakâr kalemler, İran'ın bunu ABD'yle Irak kaynaklı gerilimi ortadan kaldırmada ilk adım olarak kullanması gerektiği yorumunu yaptı.
İran lideri BM'ye gidecek
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ise, BM Güvenlik Konseyi toplantısına katılarak, nükleer programın barışçılığını bizzat savunmak istediğini duyurdu. Devlet televizyonunda yayımlanan açıklamada, "Cumhurbaşkanı, İran'ın nükleer konularının masaya yatırıldığı Güvenlik Konseyi toplantısına katılıp, İran halkının nükleer teknolojiye sahip olma hakkını savunmak istiyor. Ahmedinecad'ın hedefi İranlıların ulusal ve uluslararası haklarını korumaktır" denildi.(Dış Haberler)