İran Devrim Muhafızları'na suikast

İran Devrim Muhafızları'na suikast
İran Devrim Muhafızları'na suikast

Kara, deniz, hava kuvvetleri bulunan Devrim Muhafızları, ekonomik can damarlarını da yönetiyor. Saldırıda Kara Komutanı Yardımcısı ve Kudüs Komutanı Şuşteri de öldü. FOTOĞRAFLAR: AFP

Sistan-Belucistan eyaletinde Devrim Muhafızları'na suikast niteliğinde intihar saldırısı düzenlendi. Yedisi komutan 31 kişi öldü. Sorumluluğu Cundullah üstlendi. İran ABD'yi suçladı

TAHRAN - İran’ın nükleer programı yüzünden çıkarılan krizi çözmek üzere ABD dahil altı büyük güçle müzakereye oturduğu dönemde, ordu içinde ordu olmasının yanı sıra iş imparatorluğuna dönüşen Devrim Muhafızları suikastla kalbinden vuruldu. Güneydoğudaki Pakistan-Afganistan sınırında, Sünni Belucilerle Şii Farsların birlikte yaşadığı Sistan-Belucistan eyaletinde dün düzenlenen intihar saldırısında yedisi üst düzey komutan en az 31 kişi öldü, 28 kişi yaralandı. Fars ajansı, hastane kaynaklarına dayanarak, ölü sayısını en az 50 verdi. Eyalet başsavcısı pek çok saldırıya imza atmış Sünni Beluci örgütü Cundullah’ın (Allah’ın askerleri) sorumluluğu üstlendiğini duyururken, İranlı yetkililer ABD’yi örgütü yönlendirmekle suçladı. Ancak ABD Dışişleri saldırıyı kınayıp, suçlamaları ‘Tümüyle yanlış’ diyerek reddetti.
Dün sabah sekizde Pişin’de Devrim Muhafızları komutanlarının katılımıyla Sünni ve Şii aşiretlerinin uzlaşma toplantısı intihar saldırısıyla vuruldu. Toplantının yapıldığı lisenin önünde komutanlar yanlarına gelen sepetçi aşiretin üyeleriyle konuşurken, saldırgan patlayıcı yüklü yeleğini infilak ettirdi. Kurbanlar arasında Kudüs Karargahı Komutanı ve Devrim Muhafızları Kara Komutan Vekili Nurali Şuşteri, Sistan-Belucistan komutanı Recep Ali Muhammedzadeh, İranşehr komutanı, Emri el Müminin Alay Komutanı, Kerman eyaletinin üç komutanı ile önde gelen aşiret liderleri var. Aynı saatte bir kavşaktan geçen komutanların konvoyu da bombalı saldırıya uğrarken buradaki can kaybı bilinmiyor. 120 bin kişilik Devrim Muhafızları, kendi kara, deniz, hava kuvvetlerine sahip olmanın yanısıra füze programını kontrol ediyor. 

‘Obama’nın uzattığı el yandı’
İranlı yetkililer, Cundullah’ın gerisinde ‘dünyanın zorba güçleri’ diye niteledikleri ABD, Britanya, İsrail’in bulunduğu görüşünde. Nitekim saldırının ardından Muhafızlar, “Dünyanın zorba güçleri, bölgedeki uşakları ve paralı askerlerini tahrik ederek terörist saldırı düzenletmiştir. Bu vahşi ve insanlıkdışı eylemin gerisinde Şiilerle Sünnilerin birliğini bozmak isteyen rejim düşmanlarıyla yabancıların şeytani stratejisinin yattığına şüphe yok” açıklamasını yayımladı.
Meclis Başkanı Ali Laricani, “Bu son terör eylemini Amerikan siyasetinin sonucu olarak görüyoruz. Bu ABD’nin ülkemize yönelik husumetinin göstergesidir. Başkan Barack Obama İran’a elini uzatacağını söylemişti, ama bu terör eylemiyle kendi elini yaktı” diye çıkıştı. Meclisin ulusal güvenlik-dış politika komisyonu başkanı Alaaddin Borucerdi, “İslami devrimin düşmanları, özellikle de ABD terör şebekelerinin baş destekçisi. ABD, Cundullah’ı uzun zamandırdır destekliyor” dedi. Devlet televizyonu “Bazı bilgili kaynaklar, Britanya hükümetinin  örgütleyip silahlandırıp profesyonel teröristleri devreye sokarak saldırıya doğrudan müdahil olduğunu söylüyor” diye yayın yaptı. Zahidan milletvekili Peyman Fruzeş, Cundullah’a karşı Pakistan’ın yeterli işbirliği yapmadığını söyledi. Eyalette yas ilan edildi.
Saldırının Pakistan topraklarından geldiğini ileri süren İran, Pakistan sınırını geçişlere kapatıp, İslamabad’ın Tahran elçisini dışişlerine çağırarak protesto notası verdi. Cumhurbakanı Mahmud Ahmedinecad da faillerin kısa sürede bulunacağını vaat ederken, “İran’ın huzurunu bozanlar derhal yakalanacak ve en ağır cezaya çarptırılacaktır” dedi.  (Dış Haberler)