İran dünyaya nanik yapıyor

İran dünyaya nanik yapıyor
İran dünyaya nanik yapıyor

FOTOĞRAF: DAILY MAIL

İran, UAEK'nın yeni uranyum tesisini kınama kararını 'zalimce' diye niteleyip 10 yeni zenginleştirme tesisi kurma kararının misilleme olduğunu duyurdu. Rusya bile endişelerini duyururken, 'yeni yaptırım eğilimi' güçleniyor

25 yılda hiç değişmemiş!
26 Nisan 1984’te Britanya’nın Kensington kentindeki İran konsolosluğunda rejim karşıtı protestoculara işkence ettikten sonra balkondan bağıranlar arasında bugün 53 yaşındaki İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın da olduğu iddia edildi. Mühendis Ahmedinecad’ın ne diplomatlık ne de Londra mazisi var.


MOSKOVA/TAHRAN - İran ile Batı arasındaki nükleer düello tırmanıyor. BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ile Almanya’nın oluşturduğu 5+1 grubuyla nükleer anlaşmadan yan çizince Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’ndan (UAEK) kınama kararı yiyen İran, misilleme olarak 10 yeni uranyum zenginleştirme tesisi kuracağını ilan etti, ama buna uluslararası tepki yağdı. Rusya bile endişe dile getirdi. Tahran’da ise Kum yakınında ikinci uranyum zenginleştirme tesisi inşasını kınayıp tüm uranyum zenginleştirme faaliyetlerinin durmasını da isteyen UAEK kararına çok sert eleştiriler yükselirken, İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi bu karar yüzünden 10 tesis daha inşa etmenin gereklilik haline geldiği savundu.

Smatko ılımlı konuştu
UAEK’da İran aleyhine karara Çin’le birlikte destek veren Rusya’da dün bir dışişleri kaynağı ajanslara “Rusya, İran liderliğinin son açıklamalarından ciddi kaygı duyuyor” dedi. İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki’ye konuk olup Rusya’nın inşa ettiği Buşehr reaktörünün martta faaliyete sokulmasını ele alan Enerji Bakanı Sergey Şmatko ise Tahran ile 5+1 arasında anlaşma istediklerini, gerilimin tırmanmasını istemediklerini söyledi.
ABD Dışişleri İran’ın yeni kararıyla ilgili “Yeni, vahim bir ihlal olur”, Beyaz Saray “İran’ın büyüyen endişelere yanıt vermesi için zaman azalıyor” uyarısı yaptı. Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle “İran kendisine uzattığımız eli reddederse daha ağır yaptırımla karşılaşır” tehdidi savurdu. Ancak yeni BM yaptırımını Rusya ile Çin desteklemezken, Britanya Başbakanlığı “Öncelik müzakerede” dedi. Tahran’ı ‘çocukça davranmakla’ suçlayan Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Koucher bile “Diyaloğa son bir şans daha verelim” diye konuştu.

‘UAEK kararı zalimce’
UAEK kararı için İran Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanı Haşimi Refsancani ‘zalimce’, Muttaki ‘zorbalık, orman kanunu’ dedi. Muttaki nükleer silahların yayılmasını önleme anlaşması (NPT) imzacısı İran’ın uranyum zenginleştirme hakkını hatırlatıp “Böyle kararlar BM Güvenlik Konseyi ile UAEK’nın temelini yıkar” dedi. “Natanz’dan sonra çok sayıda zenginleştirme tesisi inşa etmek niyetimiz yoktu, ama Batı İran’ın barışçı mesajını anlamak istemediğinden sağlam bir yanıt vermemiz gerekti” diye çıkışan Salihi, yeni tesislerin her saldırıya karşı güvenli olacak dağlara inşa edileceğini ekledi. UAEK kararlarının NPT’yi işe yaramaz kıldığını savunan Meclis Başkanı Ali Laricani, hala diplomatik çözüm fırsatında söz etti. (Dış Haberler)