İran heyetini bu kez Maliki bıraktırdı

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK) İran'ı plutonyum üretimi konusunda temize çıkarması üzerine Bush yönetimi, Tahran'a tavrını sertleştirdi.

BAĞDAT/TAHRAN - Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK) İran'ı plutonyum üretimi konusunda temize çıkarması üzerine Bush yönetimi, Tahran'a tavrını sertleştirdi. Önceki gece ABD Başkanı George W. Bush'un 'İran'ın Ortadoğu için nükleer holocaust tehdidi oluşturduğunu' öne sürüp buna izin vermeyeceğini söylemesinin ardından, ABD ordusu bir süreliğine bir İran heyetini gözaltına aldı. İranlı iki diplomatın eşlik ettiği altı Enerji Bakanlığı yetkilisi Bağdat'ın araya girmesiyle serbest bırakıldı.
Petraeus'un danışımanı: Esef verici
ABD ordusu biri kadın sekiz kişinin silah taşıma izni olmayan Iraklı korumalarıyla bir kontrol noktasında durdurulduktan sonra kaldıkları Sheraton Oteli'nde yapılan aramanın ardından gözaltına alındığını açıkladı. Odalardaki aramada yüklü miktarda para, cep telefonu ve bir laptop'a el konulduğu belirtildi. Bir otel çalışanı heyetin yemek yerken gelen askerlerce el ve gözleri bağlanarak götürüldüğünü aktardı. Ardından devreye Bağdat girdi. Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, "ABD elçiliğine vizeleri ve kimlikleri olan İranlıların gözaltına alınması için hukuki temel olmadığını izah edince bıraktılar" dedi. Zebari, olayın yanlış anlamadan kaynaklandığını ve Bush'un konuşmasıyla ilgisi olmadığını savundu. İranlıların daha sonra Maliki'nin ofisine götürüldüğü belirtildi. ABD'nın Irak'taki birliklerinin komutanı David Petraeus'un danışmanı Saadi Osman da olayı 'esef verici' diye niteleyip, "Kasti değildi, durumu öğrenince bıraktık" açıklaması yaptı.
İran Dışişleri İsviçre aracılığıyla olayı protesto etti. ABD ordusu ocakta Kuzey Irak'ın Erbil kentinde esir aldığı beş İranlıyı hâlâ bırakmadı.
Bush'un komutanlara emri...
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın önceki gün "İşgalcilerin Ortadoğu'daki gücü bitmek üzere. Doğacak boşluğu Suudi Arabistan gibi komşularımız ve Iraklıların yardımıyla doldurmaya hazırız" çıkışını, Bush'un gazilere 'şahin' hitabı izlemişti. ABD Başkanı, "Irak'taki komutanlarıma İran'ın cinayetlerine yanıt vermelerini emrettim" de demişti. Dün İran Dışişleri sözcüsü Ali Hüseyni Bush'a "Bu suçlamalar ne faydalı ne de yapıcı. En iyisi bakış açısı ve siyasi görüşlerini değiştirmesi" yanıtı verdi. (Dış Haberler)