İran için Türkiye formülüne ABD desteği

İran için Türkiye formülüne ABD desteği
İran için Türkiye formülüne ABD desteği

Irak?tan İran?a geçerken yakalanan üç Amerikalı olan Bauer-Shourd çifti (yukarda) ile Fattal casuslukla suçlanıyor. FOTOĞRAF: ap

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun İran'ın zenginleştirdiği uranyumu Türkiye'de depolaması önerisine, Türk tarafının olumlu yaklaştığı duyumunun ardından, ABD Dışişleri de destek açıkladı. Ancak İran hâlâ resmi yanıt vermedi

WASHINGTON - İran ile Batı arasındaki nükleer müzakerelerde Tahran’ın zenginleştirdiği uranyumu yurtdışına göndermesine dair anlaşma taslağı sunan Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nın (UAEK) son önerisi uranyumun Türkiye’de depolanması olurken, Türkiye’nin olumlu yaklaştığı öneriye ABD yönetimi de destek açıkladı. 

‘Umarız kabul ederler’
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad İSEDAK zirvesi için geldiği İstanbul’da Başbakan Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından ağırlanırken, görüşmelerden Türk tarafının İran’ın uranyumunu depolamaya olumlu baktığı, ancak öncelikle İran ile Batı’nın uzlaşmasını beklediği duyumu alınmıştı. Ardından ABD Dışişleri sözcüsü Ian Kelly, ‘İran’ın Rusya’ya alternatif olarak uranyumunu Türkiye’ye göndermesi ihtimaline dair tartışmalarda yeni gelişme var mı? ABD bunu destekliyor mu’ sorusunu şöyle yanıtladı: “UAEK’nın sunduğu şekliyle teklifi destekliyoruz. Ancak hala resmi yanıt bekliyoruz. İran’ın doğru seçimi yapacağını ve teklifi kabul edeceğini umuyoruz.”

ABD: Casus değiller
Öte yandan İran, sınırlarından izinsiz geçtiği gerekçesiyle gözaltına aldığı üç Amerikalı genci casusluktan yargılamaya hazırlanıyor. Resmi İRNA ajansı, Başsavcı Abbas Caferi Dolatabadi’nin İran-Irak sınırı yakınında gözaltına alınan üç Amerikalı casusluk suçlamasıyla karşı karşıya ve soruşturma sürüyor” sözlerini aktardı. Irak’ın kuzeyinde dağlık bölgede gezerken sınırı yanlışlıkla geçtiklerini söyleyen üniversite öğrencileri 27 yaşlarındaki Shane Bauer ve Joshua Fattal ile 31 yaşındaki Sarah Shourd, 21 Temmuz’da İran sınır muhafızlarınca gözaltına alınmıştı. ABD Dışişleri Bakanı Hillary ‘İran’ın gençler hakkındaki hiçbir suçlamasını destekleyecek kanıt bulunmadığını’ söyleyip derhal serbest bırakılmalarını istedi. (afp, aa)