İran ile ABD aynı masada

İran ve Suriye'yle doğrudan görüşmesi tavsiyelerini bugüne dek dinlemeyen Bush yönetimi, gelecek ay Bağdat'ta yapılacak Irak'a komşu ülkeler toplantısında bu iki ülkeyle aynı masaya oturmayı kabul etti.

WASHINGTON - İran ve Suriye'yle doğrudan görüşmesi tavsiyelerini bugüne dek dinlemeyen Bush yönetimi, gelecek ay Bağdat'ta yapılacak Irak'a komşu ülkeler toplantısında bu iki ülkeyle aynı masaya oturmayı kabul etti. Irak'ın istikrarı için kurulacak yuvarlak masada ABD, İran ve Suriye'nin temsilcileri de yer alacak, ama bu doğrudan görüşme anlamını taşımayacak.
Türkiye'nin başlattığı ve dokuz komşu ülkeler toplantısının evsahibi ilk kez Bağdat olacak. Irak hükümeti, mart ortasında yapılacak toplantıya, komşularının yanı sıra BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesini (ABD, Britanya, Fransa, Rusya ve Çin) de davet etti. Toplantının Batılı ülkelerle bölge ülkeleri arasında Irak'la ilgili görüş ayrılıklarını gidermek için fırsat olacağını söyleyen Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, "Buzların kırılacağı bir girişim olmasını umuyoruz" dedi. Zebari, "Herkes zorlu pazarlıklardan sonra katılmayı kabul etti" ifadesini kullandı. Kürt asıllı bakan, Amerikalıların İran ve Suriyelilerle ikili görüşmesine dair soruya ise, "Öncelikle herkesi bir çatıda toplamak istiyoruz. Diğer olasılıkları sonra araştıracağız" yanıtını verdi.
'Rice katılabilir'
ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, toplantının bakanlar düzeyinde olacağını, tartışmaların ise alt seviyede süreceğini söyledi. Beyaz Saray Sözcüsü Dana Perino da, "ABD'yi Rice'ın temsil etmesi normal" dedi.
Washington Post'un köşe yazarı David Ignatius'un özel haberine göre, toplantı ABD'nin İran ve Suriye'yle doğrudan diplomatik bağlantıya geçmesinin sinyali anlamına gelmeyecek. ABD Dışişleri yetkilileri, ikili görüşmelere ihtimal vermediklerini, sadece iki ülkeyle müzakereyi Irak hükümeti üzerinden yürütme politikasını geliştireceklerini söyledi.
Kissinger da uyarmıştı
ABD'de üç ay önce Irak Çalışma Grubu, İran ve Suriye'yle doğrudan diyalog salık verirken geçen hafta eski Dışişleri Bakanı Henry Kissinger bu iki ülkeye diplomatik karantinanın kaldırılıp Irak konferansı önermişti. Bush yönetiminin Bağdat toplantısına katılma hesabı şöyle aktarıldı: Ödün vermeksizin İran ile Suriye'nin Irak'taki 'zararlı faaliyetler'ini bir süreliğine kesmek. İlk teması yapmak, ama İran'ın nükleer programı gibi kritik konuları başka zamana bırakmak. Irak'ta çekilme için Kongre baskısını düşürmek. (Reuters, W. P.)