İran ile müzakerelerin adresi Türkiye

İran ile müzakerelerin adresi Türkiye
İran ile müzakerelerin adresi Türkiye

İran ile müzakerelerden umutlu Solana (sağda) ile umutsuz Kouchner, ABtoplantısında hararetle tartıştı. FOTOĞRAF: reuters

Solana, 5+1'lerle İran'ın müzakereleri Türkiye'de yapabileceğini söyledi. ABD bu kez sürece tam katılacak

BRÜKSEL -  Türkiye, ABD başkanlığına Barack Obama’nın gelmesinden beri talip olduğu ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun hafta sonundaki Tahran ziyaretinde de dile getirdiği Amerika-İran görüşmelerine ev sahipliği muradına erme olasılığı güçlendi. AB Yüksek Temsilcisi Javier Solana, İran ile BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ve Almanya’nın oluşturduğu 5+1 grubu arasında 1 Ekim’de başlayacak görüşmelerin büyük ihtimalle Türkiye’de yapılacağını duyurdu. Solana, “Amerikalılar da resmen hazır bulunacak. Bu yeni bir şey ve İranlılar tarafından olumlu değerlendirilmeli” dedi.
İran’ı Ulusal Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve nükleer başmüzakereci Said Celili’nin temsil edeceği toplantıya, ABD adına Siyasi İşlerden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns katılacak. İran ile son toplantı, Temmuz 2008’de Cenevre’de yapılmış, onda da Burns bulunmuştu. Ama Bush yönetimi için bu bir kerelik katılımken, Obama yönetimi tüm sürece etkin katılacak. Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs ise, İran’ın ‘yasadışı nükleer silah programı’ olduğunu iddia ederken. Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da “Şunu açıklığa kavuşturalım, İran ile bizim de  katılacağımız  herhangi bir görüşme nükleer nükleer konuları da kapsamalı. Bu yadsınamaz” dedi.
5+1’in ele almayı kabul ettiği İran’ın paketi nükleer silahsızlanma ve temiz nükleer enerjiye dair müzakere önerirken, kendi nükleer programını tartışmaya açmıyor. İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, herkesin İran’a nükleer programıyla ilgili istediği soruyu yöneltebileceğini, ama temel haklarını pazarlığa açmayacaklarını söyledi. Salihi, İran’ın uranyum zenginleştirmeyi yavaşlatma ya da durdurmayı tartışmaya razı gelip gelmeyeceği sorusunu, “Bu hakkımız tanındığı sürece, mesele yok” diye yanıtladı.
Dün Solana ile AB dışişleri bakanları müzakerelerde ilerleme olmazsa yeni yaptırım olasılığını ele alırken, Fransız Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner “İran ile kaç toplantı yapık. Pek çok kez. O yüzden bu sefer de çok şey beklemiyorum” dedi. 

Davutoğlu’ndan telefon trafiği
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da dün Solana ile, İranlı meslektaşı Menuçehr Mutteki ve AB Dönem Başkanı İsveç’in Dışişleri Bakanı Carl Bildt ile telefonla görüşürken, ABD’li, Britanyalı ve Fransız meslektaşlarıyla da görüşeceğin aktardı. İran’la diyaloğa Türkiye’nin her tür katkıya hazır olduğunu belirten Davutoğlu, tarafların Türkiye’ye güvenmesinin görüşmelerin kısa sürede bitmesine katkıda bulunacağını da kaydetti. (Dış Haberler)