İran: 'İsrail silinsin' demedik

Batılı ana akım medya organlarının İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'la özdeşleştirdiği 'İsrail'i haritadan silme' sözünü aslında hiç sarf etmediğini öne süren alternatif kaynaklara İranlılardan doğrulama geldi.

LUT GÖLÜ/TAHRAN - Batılı ana akım medya organlarının İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'la özdeşleştirdiği 'İsrail'i haritadan silme' sözünü aslında hiç sarf etmediğini öne süren alternatif kaynaklara İranlılardan doğrulama geldi. Dün Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanı ve eski cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani, Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki ile yargı danışmanı Muhammed Cevad Laricani, Ahmedinecad'ın Ekim 2005'teki Siyonizmle dair konuşmasında İsrail'i haritadan silmekten söz etmediğini belirtti.
Ürdün'deki Dünya Ekonomik Forumu'na katılan Muttaki, Ahmedinecad'a yıkılan sözler hatırlatıldığında, "Her ilkokul öğrencisi bir ülkeyi haritadan silmenin mümkün olmadığını bilir, bu gayet açıktır. Biz hiçbir ülkeyi yok etmekten söz etmiyoruz" dedi. Forumda konuşan Laricani, Filistinli müzakereci Saab Erekat'ın "İsrail'i haritadan çıkarmaktan değil de Filistin'i eklemekten konuşun. Tüm dünya gibi iki devletli çözüme müdahil olun" diye lafa karışması üzerine şunları söyledi: "İsrail'in haritadan silinmesi tümüyle Batı medyasının uydurması. Cumhurbaşkanımız bu konuda hiç konuşmamıştır. Kendisi 'Her gün ırkçılık uygulanan bir devlete tahammül edemeyiz' demiştir."
'Siyonist rejimi tanımıyoruz'
Resmi haber ajansı İRNA'ya göre, El Arabiye'ye konuşan Rafsancani de 'Devrimden sonra ortaya çıkan İsrail'i haritadan silme düşüncesinin hala geçerli olup olmadığı' sorusunu şöyle yanıtladı: "Siyonist rejimi tanımıyoruz, ancak yok etmeyi de düşünmüyoruz. Bu, Filistinlileri ilgilendiren bir konu. Biz Filistin cihadını destekliyoruz. Bazıları İsrail'i yenilmez güç olarak nitelendiriyor. Yanlış bir düşünce. Lübnanlılar İsrail'i iki kez yendi. Biz yok olması için çalışmıyoruz, ama meşruiyetini de kabul etmiyoruz."
Daha önce Alman araştırmacılar Anneliese Fikentscher ile Andreas Neumann, Washington merkezli Ortadoğu Medya Araştırmaları Enstitüsü'nün İran Öğrenci Haber Ajansı ISNA'yı kaynak aldığı metinden yola çıkarak, Ahmedinecad'ın sözlerini Batı medyasından farklı aktarmıştı: "İmam Humeyni dedi ki: 'Kudüs'ü işgal eden bu rejim tarih sayfalarından silinmeli.' Bu bilgelik içeren bir cümledir." İkili, IRNA'nın metnini temel alıp Ahmedinecad'ın Yahudi soykırımı için 'peri masalı' lafını hiç kullanmadığını, 'mit' lafının da IRNA'nın dolaylı aktarımı olduğunu kaydetmişti: "Ahmedinecad birilerinin soykırım üzerinden bir mit yaratıp bunu dine inançtan daha yükseğe koyduklarını söyledi." Buna göre, Ahmedinecad şöyle devam ediyor: "Avrupalılar böylesine büyük bir suç işlediklerine inanıyorsa, bunun bedelini niye Filistinliler ödemek zorunda kalıyor?"
İranlı yetkililer forumda başka mesajlar da yolladı. Haftaya Bağdat'ta ABD ile İran'ın Irak konusunda yapacağı doğrudan görüşmeyle ilgili, Muttaki, "Onlara Irak'taki hatalarıyla ilgili ders vereceğiz" dedi. "Amerikalılar er geç Irak'tan çekilme kararı verecek, çünkü (varlıkları) terör faaliyetlerinin nedeni" diyen İranlı bakan, Arap barış planını da "30 yıldır 130 plan çıktı, ama İsrail'in tutumundan ötürü hiçbiri gerçekleşmedi. Bu plan için de başarı şansı görmüyoruz, çünkü Filistin'in başkenti ve 5 milyon Filistinli mültecinin dönüşü gibi en önemli konuları es geçiyor" diye eleştirdi. Ayrıca Tahran, ilk kez kendi olanaklarıyla nükleer santral yapımına başladığını duyurdu. (Dış Haberler)