İran 'kırmızılı kadın'ı meşhur etti

Mısır'ın sayfiye kenti Şarm-el-Şeyh'te İran Dışışleri Bakanı Manuçehr Muttaki'nin ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile aynı masada karşı karşıya oturmamak için bahane yaptığı 'kırmızılı kadın' herkesin merak konusu haline geldi.

ŞARM-EL-ŞEYH - Mısır'ın sayfiye kenti Şarm-el-Şeyh'te İran Dışışleri Bakanı Manuçehr Muttaki'nin ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile aynı masada karşı karşıya oturmamak için bahane yaptığı 'kırmızılı kadın' herkesin merak konusu haline geldi. Muttaki'nin akşam yemeğine katılmamak için dekoltesini gerekçe gösterdiği kırmızı elbiseli Ukraynalı kadın kemancı, "Ben suçsuzum" açıklaması yapmak zorunda kaldı.
Şıklığından emindi
Perşembe günü genişletilmiş Irak konferansı sırasında Sheraton otelde verilen akşam yemeğinde kırmızı dekolte giysisiyle konukların karşısına çıkan Ukraynalı kemancı Larissa Abramova bir anda uluslararası diplomasinin göbeğine oturdu. Muttaki, kemancının İslam'a aykırı elbisesinden rahatsız olduğunu ve bu yüzden yemekteki yerini almadığını söylemişti. ABD Dışişleri Sözcüsü Sean McCormack ise, "Onu korkutanın hangi kadın olduğundan emin değilim; Kırmızılı kadın mı, yoksa ABD Dışişleri Bakanı mı?" diyerek bu durumu espriye dökmüştü. Bu atışmaların ardından, Rusya doğumlu Ukrayna vatandaşı olan Abramova, cuma gecesi çaldığı otelin lobisinde bir gazeteci ordusunun flaşları arasında kaldı.
'Mini etekliler çoktu'
Uzun kuzguni saçlı Abramova, Muttaki'nin salondan kaçtığı gece, kendisini şık göstereceğinden emin olduğu kırmızı kolsuz bir elbise giydiğini, bunu tamamlayan ve dirseğe kadar uzanan eldivenler ile kısa kesim yakasını örten kırmızı eşarp taktığını anlattı. Elbisesi nedeniyle suçlandığına inanamadığını belirten kadın kemancı, İranlı bakana atıfla "Sanırım sorun bende ve elbisemde değil. Başka bir nedenle partiyi terk etti" diyerek meselenin siyasi boyutuna dikkati çekti. Ukraynalı piyanist olan eşiyle üç yıldır Mısır'da birlikte sahne alan Abramova, sorun açık-saçık elbiselerdeyse, otelde çok sayıda mini etekli kadının bulunduğunu hatırlattı.
'Muttaki'yi tanımam'
Diplomatlar restorana geçerken lobinin barında 'Love Story', 'Dr. Jivago' ve 'Godfather' gibi parçaları çalan Abramova, önünden çok sayıda diplomatın geçtiğini, ama Muttaki'yi tanımadığını ve lobide oturduğunun farkına varmadığını söyledi. Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebu Geyt de, Muttaki'nin lobiye inip kısa süre oturduktan sonra lokantaya girmeden odasına çıktığını aktardı. (Dış Haberler)