İran konusunda Obama'yı çileden çıkardılar

İran konusunda Obama'yı çileden çıkardılar
İran konusunda Obama'yı çileden çıkardılar

Obama, gazetecilerin İran?a neden tavır almadığını ısrarla tekrar sorması üzerine, ?Dediklerimi takip etmiyorsunuz? diye çıkıştı.FOTOĞRAF: AP

ABD'de İran'a yumuşak davranmakla suçlanan Obama patladı: 'Önemli olan İran hükümetinin İran halkının gözünde meşruiyeti olması, ABD'nin gözünde değil!

WASHINGTON - Sadece İran rejimi değil, İran’la ilgili stratejisini Tahran’a ağır baskıların geri tepeceği fikrinden hareketle kuran ABD Başkanı Barack Obama da baskı altında. Obama, önceki akşamki basın toplantısında en sert açıklamasını yapıp İran’da gösterilerin şiddetle bastırılmasını kuvvetle kınayıp, isyanın sembolü olan Nida’nın öldürülmesiyle ilgili dramatik ifadeler kullansa da kimseye yaranamadı. Obama’nın sözünü sık sık kesen gazeteciler Tahran’dan internet yoluyla gelen haberler ve görüntülere rağmen tepkide niye yumuşak ve yavaş kaldığını sordu.

‘Tek başkan benim’
“İran hükümeti için en önemli şey kendi halkının gözünde meşruiyeti olması, ABD’nin gözünde değil” diyen obama, sorular tekrarlanınca, “Liderlerinin kim olacağına ve hükümet yapılanmalarına karar vermek İranlılar kalmış” diyerek tavrını yineledi. Cumhuriyetçilerin eleştirilerini yanıtlarken, “Tek başkan benim” diyerek İran’a dair tavrı sadece kendisinin koyabileceğinin altını çizen Obama, gazetecilere şöyle çıkıştı: “Buradaki herkesin 24 saat haber döngüsü içinde olduğunu biliyorum. Ama ben değilim.” Bir gazeteci bu son çıkışının daha sert olmasına atıfla, “Sizi bu kadar süre tutan neydi” diye sorunca ABD Başkanı, şu yanıtı verdi: “Dediklerimi takip etmiyorsunuz.”

McCain: ABD karışır
Ancak Obama’nın başkanlık seçiminde bileğini büktüğü Cumhuriyetçi senatör John McCain alenen Amerika’nın İran’ın içişlerine müdahale hakkını savundu. Obama’nın “Tek başkan benim” sözünü “Pek çoğumuz konuşma hakkına salt yılların deneyimine sahip olduğumuzdan sahip değiliz, bu aynı zamanda baskı altındaki insanlara karşı yükümlülüğümüz” diye yanıtlayan McCain, Obama’yı Amerikan değerlerine ters davranmakla suçladı: “Başkanın bu işe bulaşmış gibi görünmememizi istemesi açıkça Amerikan tarihinin tersi.”
Muhafazakâr Washington Times, Obama’nın seçim öncesi mayısta Hamaney’e İran’daki ABD çıkarlarını temsil eden İsviçre aracılığıyla bir mektup iletip ilişkilerin geliştirilmesi önerisi yaptığını öne sürdü. Ama yönetim bu mektupla ilgili yorum yapmadı.

Londra elçiliği sallantıda
İran’ın Britanya ile ilişkileri ise bıçak sırtında. Dışişleri Bakanı Menuçehr Muttaki, Britanya ile diplomatik bağların düzeyini düşürebileceklerini söyledi. Mutteki, karşılıklı iki diplomatın sınırdışı edilmesi kararını yorumlarken, “Britanya ile ilişkileri gözden geçiriyoruz” dedi. İran Meclisi Dış Politika Komisyonu’nun, ilişkilerin maslahatgüzarlığa düşürülme önerisini kabul etmediği yansımıştı. Bu arada Muttaki ABD öncülüğünde kendilerine davet yapılmışken, İtalya’da bu hafta yapılacak G8 toplantısına katılmayacağını de kaydetti. (Dış Haberler)