İran lideri 'Bizde eşcinsel yok' dememiş

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, New York'taki prestijli Columbia Üniversitesi'ni ziyaretinde akıllara kazınan "İran'da eşcinsel yok" sözünü sarf etmediğini savundu.

TAHRAN - İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, New York'taki prestijli Columbia Üniversitesi'ni ziyaretinde akıllara kazınan "İran'da eşcinsel yok" sözünü sarf etmediğini savundu. Cumhurbaşkanının medya danışmanı Muhammed Kalhor, "Ahmedinecad aslında siyasi bir cevap vermedi. 'Amerikan toplumuyla karşılaştırdığında, bizde o kadar eşcinsel yok' ifadesini kullandı" dedi. Reuters'e konuşan Kalhor, İran ve İslam âleminde tarihsel, dinsel ve kültürel farklılıklardan ötürü eşcinselliğin Batı'daki kadar yaygın olmadığını söyledi.
Eylül ortasında BM Genel Kurulu için New York'a giden Ahmedinecad, Columbia Üniversitesi'nde soru-cevap seansına çağrılmıştı. Rektör Lee Bollinger'in 'dar kafalı zalim diktatör' diyerek kürsüye çağırdığı Ahmedinecad'ın İran'da eşcinsellere yönelik baskıyla ilgili soruya verdiği yanıtı çevirmen şöyle aktarmıştı: "Sizin ülkenizde olduğu gibi İran'da eşcinsel yoktur. İran'da böyle bir fenomen yok." Öğrencilerin yuhaladığı bu sözler o zamandan beri Batı âleminde her fırsatta kınanıyor.
İran yasaları, eşcinselliği ölümle bile cezalandırılabiliyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü, 2005'te bir kişinin eşcinsel ilişkiden ölüm cezası aldığını, ama infaz edilip edilmediğini bilmediğini belirtti. Öte yandan İran'da cinsiyet değiştirme ameliyatları yasal ve yaygın.