İran lideri: Gençlere saygılı davranacağız

TAHRAN - İran’da 12 Haziran’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hile iddialarının ardından reform cephesinin gösterileri polisiye tedbirlerle bastırılmışken, koltuğunu koruyan Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ekibini değiştirme ve ülkede reform talebiyle öne çıkan gençliğin taleplerine ‘saygılı davranmayı’ vaat etti.
İkinci dönemine hazırlanan Ahmedinecad, dün televizyondan halka hitabında, seçimleri ‘dünyadakilerin en temizi ve güzeli’ diye niteleyip ‘uluslararası toplumun şaibe iddialarının İran’ı daha da kararlı ve güçlü kıldığını söyledi. “Yeni hükümet yeni bir döneme giriyor, içerde de dışarıda da” vurgusu yapan İran lideri ardından “Hükümetin yapısı değişmeli ve bu değerlendirilecek” vurgusu yaptı. Hükümetin birkaç hafta içinde oluşturulacağı ve ‘konuk, işsizlik ve ekonomik reforma odaklanacağını’ söyleyen Ahmedinecad, “Halkın hissiyatına saygılı olmalıyız, özellikle de gençlerin” diye konuştu.
Ahmedinecad hükümetini ‘gayrımeşru’ ilan etmiş olan Mir Hüseyin Musavi ve Mehdi Kerrubi liderliğindeki reformcu cephe ise tutuklananların bırakılmasını istiyor. Genel Savcı Kurban Ali Necefabadi, tutuklanan 2 bin 500 kişiden 2 bininin bırakıldığını, 500’ünün mahkemeye çıkarılacağını söyledi. Emniyet Müdürü Ahmedi Moghadam ise tutuklu sayısını 1000 olarak vermişti. (afp, ap)