İran lideri Yahudi asıllı iddiası

İran lideri Yahudi asıllı iddiası
İran lideri Yahudi asıllı iddiası

Telegraph?a göre, Ahmedinecad?ın elindeki kimlikte ailenin ilk soyadının Saborciyan olduğu ve din değiştirdiği yazıyor.

Ahmedinecad ailesinin oğulları Mahmud'un doğumundan sonra İslam'a geçtiği, aslen Saborciyan soyadlı Yahudi bir aile olduğu iddia ediliyor

TAHRAN - İsrail’e yönelik çıkışları ve Yahudi soykırımını sorgulamasıyla da tanınan İran’ın aşırı muhafazakar Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın Yahudi asıllı olduğuna dair iddialere bu kez bir belge de eklendi. 2005’te seçildiğinde Yahudilerin yaşadığı Aradan’da doğması nedeniyle Yahudi olup olmadığı sorgulanan, son olarak şubatta din adamı Abdülkasım Hazali’nin oğlu Dr. Mehdi Hazali’nin “Ahmedinecad aslen Yahudidir” çıkışıyla gündeme gelen İran cumhurbaşkanının kökleriyle ilgili tartışmaya Britanya gazetesi Daily Telegraph da katıldı. 

‘Kumaş dokuyan’
‘Şaşırtıcı bir sırrı ortaya çıkardığını’ iddia eden Telegraph, Ahmedinecad’ın Mart 2008’de genel seçimde oy kullandıktan sonra yukarı kaldırarak poz verdiği kimlik kartını ‘delil’ olarak gösterdi. Buna göre kimlik kartı yakından incelendiğinde Ahmedinecad’ın önceden ‘Saborciyan’ soyadıyla kayıtlı olduğu görülüyor. Kimlikte kargacık burgacık yazılmış kısa not ise, ailenin Ahmedinecad soyadını, İran liderinin doğumundan sonra İslam dinine geçerek değiştirdiğini ortaya koyuyor. Geleneksel olarak Tahran’ın 130 km güneydoğusunda İpekyolu üzerindeki Aradan’dan gelen Saborciyanların ismi, içişleri bakanlığının derlediği İranlı Yahudilerin kullandığı isimler listesinde yer alıyor. Yahudi ismi olarak bilinen ve Yahudilerdeki Tallit şalının İran’daki karşılığı ‘sabor’dan üretilmiş ‘saborciyan’, Farsça’da ‘kumaş dokuyan ya da boyayan’ anlamına geliyor.
Ahmedinecad’ın İsrail’e karşı söyleminin geçmişini gizleme çabasına yoran Telegraph, Londra merkezli Arap ve İran Çalışmaları Merkezi’nden Ali Nurizade’nin “Ahmedinecad’ın geçmişine dair bu durum onun hakkında çok şeyi açıklıyor. Farklı bir dine geçen her aile eski inançlarını kınayarak yeni bir kimlik edinir. İsrail karşıtı açıklamalar yaparak Yahudi bağlarıyla ilgili tüm şüpheleri ortadan kaldırmaya çalışıyor” görüşünü aktardı. Londra’da kendi kökleri üzerinde araştırma yapan İranlı bir Yahudi de ‘ciyan’ ekinin ailenin Yahudi kökenini gösterdiğini söyleyip “Adını dini nedenlerden dolayı değiştirmiş ya da en azından ailesi öyle yapmış. Saborciyan İran’da çok iyi bilinen bir Yahudi adıdır” dedi.
İran lideri 1950’lerde bir yaşındayken ailesi Tahran’a yerleştiğinde soyadının değiştiğini inkar etmese de, nedenine açıklık getirmedi. Yakınları, nalbant baba Ahmed’in dini ve ekonomik nedenlerden dolayı oğlu Mahmud dört yaşındayken soyadı değişişikliğine gitmek zorunda kaldığını söylemişti. Ahmedinecad da hazirandaki cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi televizyon tartışmasında soyadı değişikliğini dile getirmişti. Ardından “Ahmedinecad Yahudi. Ailesi ve kökleri araştırılmalı. Yahudiler güç, para ve mollacığı biraraya getirip İran’ı ele geçirdi” diyen Hazali tutuklanmıştı. (Dış Haberler)