İran liderliği Gül gibi iyimser değil

İran liderliği Gül gibi iyimser değil
İran liderliği Gül gibi iyimser değil

Gül, İran tarafına Obama ile dünyada yeni bir dönem başladığını anlattı. Ahmedinecad ise ?Saygı ve hakkaniyet gösterilse sorun kalmaz? dedi. FOTOĞRAF: AP

Cumhurbaşkanı Gül'ün Tahran'a ziyaretinde Obama yönetimi etrafında çizdiği pembe tabloya İran liderliğinden itiraz geldi. Hamaney'e göre, 'Obama Bush'tan farklılığına dair henüz işaret vermedi'. ABD?ile ilişkilerde Türkiye'nin arabuluculuğu gündemdeyken, Ahmedinecad, 'Arabuluculuğa gerek yok' dedi

TAHRAN - ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın ardından ABD Başkanı Barack Obama’yı ağırlamaya hazırlanan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Tahran’da İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ve Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ile görüşüp Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) zirvesine katıldı. “Dünya yeni bir siyasi döneme girdi. Önceki ABD yönetimi, tek taraflı kararlar alıp dayatıyordu. Yeni yönetim ise, çok taraflı olup diyalog kuracağını ortaya koyuyor” diyen Gül, ABD-İran ilişkilerinin düzelmesi ve Türkiye’nin arabuluculuk ihtimali için iyimser tablo çizdi. Ama İran liderliği aynı telden çalmadı.
Temasları sonrası gazetecileri yanıtlayan Ahmedinecad, ABD ile ilişkilerde Türk arabulucuğuna dair “Arabuculuğa gerek yok. Tutumumuz açık: Ortada hakkaniyet ve saygı varsa, dünyada sorun kalmaz” dedi. Resmi haber ajansı İRNA da, Hamaney’in Gül ile görüşmesinde ‘Obama yönetiminin selefinin bölgede yaptığı büyük hataları düzeltmeye gayret ettiğine dair bir işaret olmadığını, Gazze sorunundaki tutumuyla Amerika’nın yaptığı büyük hatalara bir yenisini eklediğini ve Bush yönetiminin yolunda devam ettiğini’ söyledi.

Programda İsrail ziyareti yok
Gül ise gazetecilere İran liderliğiyle dünyanın yeni siyasal atmosferini konuşup diyalogla çözüm konusunda fikirlerini paylaştığını anlatıp “Memnun kaldım. İran’ın da memnun kaldığını sanıyorum” dedi. İran-ABD ilişkilerinin düzeltilmesi için her iki tarafı iyi niyetli gördüğünü belirtip “İyiniyet başlı başına bir değişikliktir” diye ekleyen Cumhurbaşkanı, “En önemlisi iki taraf arasında güven artırıcı adımlar için kullanılan söylem. O açıdan 180 derece değişim var” izlenimini aktardı. Gül, Türkiye’nin arabuluculuğuna dair “Uluslararası ilişkilerde bunun kendine özgü yöntemi vardır. Değerli çalışmaları herkesçe fark edilen Türkiye’ye çeşitli dar kalıplar içine girmeyecek birçok görevler düşer” değerlendirmesini yaptı. Hem İran hem İsrail’in güvenlik kaygılarının giderilmesi imkânının BM Güvenlik Konseyi kararlarında yattığını dile getiren Cumhurbaşkanı, İsrail’e olası ziyaretiyle ilgili soruyu, “Programlanmış değil. Niyetimiz vardı, Gazze olaylarından sonra o ziyaret yapılamaz oldu” diye yanıtladı. Gül, ABD ile ilişkiler için “Türkiye, yeri gelmiştir, biz sizden daha iyi biliyoruz, doğrusu budur demiş ve ısrar etmiştir. O gün kabul görmemiştir, ama sonradan haklılığı ortaya çıktığında saygı görmüştür. Türk dış politikasının en önemli değişikliği budur” dedi.
İran, Afganistan, Pakistan, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan, ve Tacikistan liderlerinin katıldığı EİT zirvesine Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile Suriye Devlet Başkan Yardımcısı Faruk Şara onur konuğu oldu. Gül, konuşmasında, ‘Türkiye’nin Avrasya’ya verdiği büyük önemi’ anlatıp gümrük tarifelerinin indirildiği serbest ticaret bölgesi istedi. Ahmedinecad, kapitalizmin iflas ettiğini söyleyip Batı’ya yüklendi. (aa, afp)