İran meclisinde ABD'yle dostluk atağı

İran'ın ABD'yle Irak konusunda doğrudan görüşme yapmayı kabul etmesi muhafazakârları kızdırırken, ABD'yle dostluk grubu kurulması girişimi de İran meclisini karıştırdı.

TAHRAN/NEW YORK - İran'ın ABD'yle Irak konusunda doğrudan görüşme yapmayı kabul etmesi muhafazakârları kızdırırken, ABD'yle dostluk grubu kurulması girişimi de İran meclisini karıştırdı. 1979'daki İslam Devrimi'nden beri bir ilk olan tarihi nitelikteki dostluk grubu kurulması girişimini, 290 milletvekilinden en az 10'u imzaladı. Bunlardan olan Celal Hüseyni ve Daryuş Ganberi gibi vekiller Bush yönetimine kontür çekmek için Demokratların kontrolüne geçen ABD Kongresi'yle ilişkileri geliştirmeyi amaçladıklarını belirtti:
"Parlamenter ilişkilerle Beyaz Saray'ın düşmanca politikalarını etkisizleştirme çabasındayız. Kongre'ye İran'ın hakikatlerini anlatmak istiyoruz. Bu, onlardan gelen olumlu taleplere bizim yanıtımız. Diplomatik ilişki olmamasının yarattığı büyük boşluğu bir nebze giderme çabasındayız." İmzacılar meclis başkanına sunacakları pazar gününe dek destekçilerin artacağını öne sürdü. Lakin sert çıkan Dış Siyaset ve Ulusal Güvenlik Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi, "Bunu destekleyenlerin herhalde ABD'nin düşmanca tutumundan haberi yok" dedi. Gelecek haftalarda Bağdat'ta yürütecekleri müzakerelere de, muhafazakâr gazete Kayhan'dan 'Şeytanla el sıkışma ve kurtlarla dans etme' benzetmesi geldi.
Uranyum zenginleştirmede ilerleme var
New York Times, geçen pazar Natanz tesisini gezen Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) uzmanlarına dayanarak, İran'ın uranyum zenginleştirmede sanayi düzeyine yaklaşıldığını yazdı. İran'ın 1300 santrifüj çalıştırdığı, 300'ünü denediği ve 300'ünü ürettiğini aktarıp haziranda nükleer silah geliştirme için gereken 3 bin sayısına ulaşabileceğini öne süren gazete, buna sabotajla darbe indirebileceğini belirtti. UAEK Başkanı Muhammed Baradey ise, Batı'nın İran'ın nükleer yakıt bilgisine sahip olduğu gerçeğine kendini uyarlamaktan başka çaresi olmadığını söyledi. (afp, NYT)