İran 'muhalif para' topluyor

TAHRAN - İran’da 12 Haziran seçiminden beri rejimle boy ölçüşen reformcular,  muhalefeti paralar üzerine ‘Diktatöre ölüm’ gibi sloganlar yazmaya vardırıp sistemin başına iş açtı. Merkez Bankası, muhalefet izi taşıyan tüm paraları toplamaya karar verdi. Banka ‘Maalesef bazı insanlar banknotlar üzerine sözler yada cümleler yazıp kendi sembolleriyle damgalıyor’ açıklaması yaptı.  Banka yetkilisi İbrahim Dervişi de, “Üzerinde yazı olan banknotlar gelecek haftadan itibaren geçersiz olacak” uyarısı yaptı. 

Montazeri’yi anmak da yasak
Kâğıt paraların üzerine yazılanlar arasında muhalefet lideri Mir Hüseyin Musevi ile Şiilerin ikinci imamı Hz. Hüseyin arasında paralellik kuran ‘Ya Hüseyin, Mir Hüseyin’ sloganı ile geçen hafta ölen bir numaralı muhalif Büyük Ayetullah Hüseyin Montazeri’ye atfen ‘Montazeri ölmedi’ sloganları var.
Bu arada Montazeri’nin doğum yeri Necefabad ile Kum’dakiler hariç tüm anma törenleri yasaklandı. Seçim sonrası protestolarda tutuklanan reformculardan Abdullah Ramazanzade de ‘ulusal güvenliği ihlal’den 6 yıl hapse çarptırıldı. Zincan kentinde de Montezari için anma töreni düzenlemek isteyen muhaliflerle polis çatıştı. Güvenlik güçlerinin müdahalesiyle çıkan çatışmada çok sayıda muhalifin yaralandığını ve gözltına alındığı belirtildi. (afp, aa)