İran: Nükleer iddialar yalan

İran, nükleer silah denemesi için çalıştığı iddiasını reddedip, bunu 'aleyhte propaganda' diye niteledi. Tahran, Türkiye'nin barışçı amaçlarını Batı'ya izah edeceği umudunu yineledi. İsrail istihbaratı ısrarlı: İran nükleer başlığa yakın

TAHRAN - Batı ile nükleer anlaşmaya varması zora giren Tahran, gizli nükleer silah programı olduğuna dair Britanya’nın Times gazetesinde çıkan son iddiaları yalanlarken, kendisine kalkan olan Türkiye’ye övgüler düzdü. Times’ın İran’ın atom bombasını patlatan nötron başlatıcısını denemek için çalıştığına dair ‘belge’ ele geçirdiğini duyurmasının ardından, İran Dışişleri sözcüsü Ramin Mihmanperest ‘asıl ve temelsiz iddialar, aleyhte propaganda ve psikolojik savaş’ çıkışı yaptı.
“Bazı ülkeler halkımızın nükleer haklarını savunmasına öfkeli. Bize baskı yapmak istediklerinde böyle kabul edilemez senaryolar uyduruyorlar” diyen Mihmanperest, “Bunlar, Batı’nın resmi yayın organlarınca siyasi kasıtla ve İran’a daha fazla baskı amacıyla ortaya atılan, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) nezdinde hiçbir temeli olmayan iddialar. İran aleyhinde propaganda ve psikolojik savaşın bir parçasıdır” saptamasını yaptı. 

‘Türkiye dostumuz’
Geçen hafta ABD Başkanı Barack Obama’nın Başbakan Tayyip Erdoğan’ı ağırlarken Türkiye’ye İran’la ilgili ‘rol biçmesinin’ ardından Türkiye’nin arabuluculuk rolünü reddetmiş Mihmanperest, yine Türkiye’nin arabulucuğuna dair soruyla karşılaşınca şöyle dedi: “Türkiye gibi dost ülkeler, İran halkının haklılığını ortaya koymak için çok çaba gösteriyor. Bu çabaları olumlu karşılıyoruz. Türkiye bizim dostumuzdur. Tavır ve tutumlarında her zaman İran halkının haklarını savundu.” İranlı sözcü, dost ülkelerin çabalarının İran halkının sadece barışçı nükleer enerji haklarını elde etme amacında olduğu konusunda Batılı ülkeleri ikna etmesini umduklarını sözlerine ekledi. Tahran, kasım sonunda UAEK’dan çıkan kınama kararına Rusya ve Çin bile destek verirken çekimser kalan Türkiye’ye teşekkür etmişti. 
Ancak ABD’nin İran’a BM’den yeni yaptırım kararı çıkarma çabası Times’ın iddiasıyla hararetlenirken, İsrail askeri istihbarat şefi Amos Yadlin dün İran’ın nükleer silahlar yapmasını mümkün kılacak ‘teknolojik ilerlemeye’ çok yakın olduğunu iddia etti. Yadlin İran’ın savaş başlığı için kâfi miktarda nükleer malzemesi bulunup bir bomba yapımına yakın olduğunu öne sürse de bu yeni teknolojiyi de İran’ın ne vakit bu kapasiteye erişeceğini de belirtmedi. Yadlin çıkarımlarını İsrail liderliğine de iletmiş. (afp, aa)