İran nükleer silaha yaklaşırsa Üçüncü Dünya Savaşı çıkar

Bush 'İran'ı tutun' dedi

Putin İran'ı ziyaret ederken, Bush'tan gözdağı geldi: "Dünya liderlerine şunu söyledim: Üçüncü Dünya Savaşı patlasın istemiyorsanız, İran'ı nükleer bomba bilgilerini ele geçirmekten alıkoymalısınız."

WASHINGTON - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in İran'a tarihi bir ziyaret yapıp olası ABD saldırısına karşı kol kanat germesinin akabinde, ABD Başkanı George W. Bush İran'a karşı savaş savaş tamtamlarını çaldı. Dünkü basın toplantısında daldan dala atlayan Bush, İran'a karşı şöyle konuştu: "İsrail'i imha etmek istediğini ilan eden bir İranlı liderimiz var. Bu nedenle dünya liderlerine şunu söyledim: Üçüncü Dünya Savaşı patlasın istemiyorsanız, İran'ı nükleer bomba yapmak için gereken bilgileri ele geçirmekten alıkoymalısınız."
'Putin'den açıklama bekliyorum'
Bush, atıfta bulunduğu İranlı lider olan Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ve dini lider Ayetulah Ali Hamaney'le görüşen Putin'i şöyle iğneledi: "Rus Devlet Başkanı'nın bu görüşmelerden neler çıkardığını öğrenmek için sabırsızlanıyorum. En merak ettiğim de, benimle aynı endişeleri paylaşmayı sürdürüp sürdürmediği... Geçen hafta İran'ın nükleer silah elde etmeye çalıştığına dair bilgisi olmadığı sözlerine açıklık getirmesini de bekliyorum. Çünkü kendisiyle son görüştüğümde, İran'ın nükleer silah yapacak kapasiteye ulaşmamasının dünyanın çıkarına olduğunu söylemişti."
'Merkezi otorite temel Rus DNA'sı'
Bush, şubattaki seçimle iki dönem devlet başkanlığı süresi dolacak Putin'in bundan sonra başbakan olabileceğini söylemesiyle de alay etti: "Ne yapacağıyla ilgili hiçbir fikrim yok. Geçen ay Avustralya'da görüştüğümüzde planlarını sordum. Tilki gibi kurnazdı. Bana elini göstermedi. Rusya'da demokratik reformlar hayatta kalırmı kalmaz mı bilemem, zira merkezi otorite demek olan temel Rus DNA'sını yeniden programlamak zor."
Suriye saldırısı sorulunca, 'İlk rodeom değil' dedi
İsrail'in 6 Eylül'de Türkiye üzerinden Suriye'yi bombalamasından beri spekülasyonlar bitmezken, gazeteciler Bush'a saldırıya dair bilgi ve desteğini sordu. ABD Başkanı'nın yanıtı "Hiçbir zekice hileyle beni konuşturamazsınız. Bu benim ilk rodeom değil" oldu. Esinlenip hileye başvuran gazeteciler "Peki, İsrail 1981'de Irak'ın nükleer reaktörü Osirak'ı vurduğunda destelemiş miydiniz" diye sorunca, Bush "1980'de ne yaptığımı hatırlamıyorum. Teksas'taydım, ama tepkimi çıkaramıyorum, o sıra ailemi geçindirmeye çalışmakla meşguldüm" dedi.
Putin'den Hamaney'e gizli nükleer öneri
Rus Devlet Başkanı ise, tarihi Tahran ziyaretinde iki önemli adım attı. Önce ABD'nin Azerbaycan üzerinden İran'a saldırması ihtimaline karşı, Hazar'a kıyıdaş ülkelerin topraklarını üçüncü ülkelere operasyon amaçlı kullandırmayacakları uzlaşmasını belgeye geçiren Putin, ardından İran'la nükleer kriz için devreye girdi. Rus lider, İran'da en üst makamı işgal eden dini lider Ayetullah Ali Hamaney'e nükleer krizi çözmeye yönelik öneri sundu. Hamaney, içeriği açıklanmayan öneriye "Ciddi biçimde değerlendireceğiz. Bağımsız İran Rusya'nın, güçlü Rusya İran'ın çıkarına" yanıtını verdi. Putin, Rusya'nın İran'da inşasını duraklattığı Buşehr nükleer reaktörünü tamamlama kararlığını dile getirdi, ama bitiş tarihi vermedi. İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Putin'le görüşmek üzere apar topar Moskova'ya gitti. (Dış Haberler)