İran petrolüne ABD sabotajı

ABD İran'ın hem nükleer programını engellemeye hem de hayat damarlarından biri olan petrol sektörünü çökertmeye çalışıyor. Los Angeles Times, Bush yönetiminin İran'ın petrol yataklarının geliştirilmesine yönelik uluslararası para kaynaklarını...

LONDRA - ABD İran'ın hem nükleer programını engellemeye hem de hayat damarlarından biri olan petrol sektörünü çökertmeye çalışıyor. Los Angeles Times, Bush yönetiminin İran'ın petrol yataklarının geliştirilmesine yönelik uluslararası para kaynaklarını kuruttuğunu yazdı. ABD Ticaret Bakanlığı İran'la iş yapan finans kurumlarıyla temasa geçip, bu ülkenin 'terör gruplarını desteklediği' gerekçesiyle, risk taşıdığı uyarısı yaptı. Uyarı sonrası UBS Bank ve Credit Suisse İran'la yeni işlerini durdurdu. HSBC de İran'a dolar akışını kesti. Tahran umudunu Rusya ve Çin'e bağlasa da, ABD'li yetkililer kuzeydeki gaz yataklarının geliştirilmesini için hazırlanan 16 milyar dolarlık Çin-İran projesinin 'yaptırımların ihlali olacağı' uyarısı yaptı.
ABD'nin bu girişimleri, hatların eskiliği, kaçaklar, iç talebin hızlı artışı ve vatandaşın akaryakıt harcamalarının sübvanse edilmesi gibi sorunlarla boğuşan İran petrol sektörünü iyice zora soktu. Onlarca petrol ve doğalgaz projesi rafa kaldırıldı. Bunlara günlük üretimi 800 bin varil artıracak iki büyük petrol yatağının geliştirilmesi gibi büyük projeler dahil. İran'ın gelecek 20 yıldaki enerji ihracatının tehlikeye girdiği belirtilirken, İran Petrol Bakan Yardımcısı Muhammed Nejad Hüseyin "Hükümet ülkedeki petrol ürünleri tüketimini denetime almazsa ve aynı zamanda petrol kapasitesini artırma projeleri hayata geçirilmezse, 10 yıl içinde petrol ihracatı kalmayacak" uyarısı yaptı. (LA Times)