İran rejimi tecavüz ithamıyla karşı karşıya

İran rejimi tecavüz ithamıyla karşı karşıya
İran rejimi tecavüz ithamıyla karşı karşıya

Kerrubi Ahmedinecad yönetimini tanımıyor.

İran'da reformcu liderlerden Kerrubi, protestolarda gözaltına alınan genç kadın ve erkeklere tecavüz edildiğini öne sürdü. Meclis soruşturma başlattı

TAHRAN - İran’da tartışmalı 12 Haziran seçimleriyle başlayan sancılı süreç Fransa ve Britaya için casusluk yapıldığına dair ifşaatların damgasını vurduğu reformcuların davasıyla devam ederken ülke bu kez tutuklu kadın ve erkeklere tecavüz edildiği suçlamasıyla sarsılıyor. Reformcu adaylardan eski Meclis Başkanı Mehdi Kerrubi, Uzmanlar Meclisi ve Düzenin Yararını Teşhis Konseyi başkanlığını yürüten eski Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani’ye mektup yazıp olayı “Çok sayıda tutuklu, bazı kadın tutukluların vahşice tecavüze uğradığını söyledi. Tutuklu delikanlılara da vahşice tecavüz edildi” sözleriyle ifşa etti. 29 Temmuz tarihli gizli mektupta Kerrubi “Delikanlılar tecavüze uğradıklarından beri ciddi fiziksel ve ruhsal problemlerden mustaripler. Bunu bana söyleyenler hassas görevlerde bulunan insanlar ve savaş gazileri” dedi. Kerrubi, dini lider Ali Hamaney’i denetlemekle sorumlu Uzmanlar Meclisi’nin başkanı olarak Rafsancani’den olayın gündeme getirilmesi ve soruşturulmasını isteyip “Suçlamalardan biri bile doğruysa bu İslam Cumhuriyeti için trajedi olur ve bu Şah dahil birçok diktatörlüğün günahlarını aklar. Dini liderlik ve İslam Cumhuriyeti bu tür hareketlerden sorumlu tutulur” uyarısı yaptı.
İran Meclisi iddiaları araştırmak için cezaevleri ve gözaltı merkezlerinde incelemelerde bulunma kararı aldı. Meclis Adalet ve Hukuk Komisyonu, tüm tutukluları ziyarete hazırlanırken Tahran Savcısı Said Murtezavi, komisyonla işbirliği sözü verdi. Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın zaferini meşru görmeyen reformculardan 2 bini tutuklanmıştı. Bunlardan 200’ü hâlâ hapiste. İki tutuklunun işkenceyle ölmesinin ardından Kehrizek cezaevi Hamaney’in emriyle kapatılmıştı. Emniyet Genel Müdürü İsmail Ahmedi Mugaddem, Kehrizek’te ihlaller yapıldığını, merkezin müdürü dahil üç kişinin görevden alınıp tutuklandığını belirtmişti. İhlallerde suçunu da itiraf eden Mugaddem, ölümlerin virüs ve hastalıktan kaynaklandığını söylemişti. (bbc, afp)