'İran tehdidi yılın şakası'

Rusya, ABD'nin Doğu Avrupa'ya kuracağı füze kalkanının aslında Kuzey Kore ve İran füzelerine karşı olduğu iddiasına inanmazken, Tahran da muhabbete katıldı.

TAHRAN - Rusya, ABD'nin Doğu Avrupa'ya kuracağı füze kalkanının aslında Kuzey Kore ve İran füzelerine karşı olduğu iddiasına inanmazken, Tahran da muhabbete katıldı. İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Sekreteri Ali Laricani, İran füzelerinin Avrupa'yı tehdit ettiği iddiası için, "Yılın şakası" dedi. Laricani, "Amerikalı yetkililerin Avrupa'ya kalkanın İran'ın füzelerini karşılamak amacı taşıdığı ve İran'a karşı Avrupa'yı koruyacağı iddiası yılın şakasıdır" diye konuştu.
Tahran'ın nükleer programının da gündeme geleceği G8 zirvesi öncesi konuşan Laricani, iddiaya şöyle gülüp geçti: "Bugünlerde Amerikalılar pek çok şaka yapıyor. İran'ın Avrupa'ya ulaşabilecek füzeleri yok ve Amerikalıların bunu bilmemesi mümkün değil. Dahası, Avrupa bizim en büyük ticari ortağımız. Bizi onları vurmaya zorlayacak sebep ne ola ki!"
İran'ın 1300 km.'lik Şahab 3 füzesi var. 2005'te menzilin 2 bin km.'ye çıkarıldı. Batı, İran'ın 2-3 bin km. menzilli Şahap 4 füzesi üzerinde çalıştığına inansa da Tahran bunu uzaya yollayacağını söylüyor.