İran tehditleri füze şovuyla yanıtladı

ABD ile Fransa'nın savaş tehdidi eşliğinde yeni BM yaptırımlarıyla köşeye sıkıştırmaya çalıştığı İran, 1980-1988 İran-Irak savaşının başlangıcının anıldığı Kutsal Savunma Haftası'nda gövde gösterisi yaptı.

TAHRAN - ABD ile Fransa'nın savaş tehdidi eşliğinde yeni BM yaptırımlarıyla köşeye sıkıştırmaya çalıştığı İran, 1980-1988 İran-Irak savaşının başlangıcının anıldığı Kutsal Savunma Haftası'nda gövde gösterisi yaptı. Tahran'daki resmi geçitte, yeni geliştirilen 1800 km menzilli Gadr füzesi tanıtılırken, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, "Psikolojik savaş ve ekonomik yaptırım gibi demode araçlarla İran'ın ilerlemesini durduracaklarını düşünenler büyük hata yapıyor" çıkışı yaptı.
İslam Devrimi lideri Ayetullah Humeyni'nin mezarı yanındaki alanda düzenlenen askeri geçit töreninde Gadr'ı tanıtan spiker, 1300 km. menzilli Şahab 3'ün üst modeli olduğunu belirtip "Ortadoğu ve İsrail'deki ABD üslerine erişebilir" vurgusu yaptı. Devrim Muhafızları ve gönüllü Besiç güçlerinin yürüdüğü geçitte, Zilzal, Fecr, Kased, Nezyat ve Şahab füzeleri gösterilip İran yapımı Sayga (şimşek) adlı savaş uçağı gösteri uçuşu yaptı.
İran'a karşı topraklarını açanlara uyarı
Ahmedinecad ise gözdağı verdi: "İran-Irak savaşında tel satın almamızı bile önleyenler, bugün gösterilen tüm araçların İran ordusunun kudretli el ve beyinlerince yapıldığını bilmeli. İran'ı askeri saldırıyla dize getirmeyi düşünenler, ordunun modern teçhizat ve gelişmiş silahları olduğunu bilmeli. Hiçbir ülkenin toprağında gözümüz yok. Barışçı ve huzurlu dünya istiyoruz. Tarih İran'a saldıranların hep yenildiğini ve pişman olduğunu göstermiştir." Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi, "Düşmanlarımıza toprağını açan ülkelere de füzelerle yanıt vereceğiz" ikazı yaptı. Akşam televizyonda konuşan dini lider Ayetullah Ali Hamaney de Batı'ya, "İran'a askeri saldırı artık vur-kaç vakası değil. İran'a saldıran bunun acısını ciddi olarak çeker" tehdidi savurdu.
"İran savaşına hazırlıklı olmalıyız" sözüyle olay yaratan Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner ise ABD'li meslektaşı Condoleezza Rice'la görüşmesinde İran'a baskıda anlaştıklarını açıkladı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, saldırıya oynayanları uyardı: "Batı'ya petrol akışı durur. Ciddi kriz çıkar. İran'ın kuzeyinden Azerbaycan'a, oradan Batı'ya mülteci akını yaşanır." Alman Der Spiegel dergisi ise Berlin'in BM'den yeni yaptırım çıkarılmamasında ısrarcı olacağını, Paris'in de BM olmazsa AB'den yaptırım çıkması için çalışacağını yazdı.