İran: Türkiye ABD ile aramızı bulsun

İran: Türkiye ABD ile aramızı bulsun
İran: Türkiye ABD ile aramızı bulsun

Kuzey İrlanda barışının mimarlarından olan Obama?nın Ortadoğu arabulucusu Mitchell, ikinci Ortadoğu turunda dün Ankara?da Gül ile görüştü. FOTOĞRAF: AA

Erdoğan, Guardian'a demecinde İran'ın 30 yıldır düşman bildiği ABD ile diyalog için arabuluculuk yapmasını istediğini aktarıp, 'Bu mesajı Bush'a iletmiştim, nisanda Londra'daki G20 zirvesinde de Obama'ya ileteceğim' dedi. Başbakan, 'ABD kabul ederse biz arabuluculuğa hazırız' mesajı verdi

İSTANBUL - Başbakan Tayyip Erdoğan, İran’ın George W. Bush döneminde ABD ile 30 yıldır kopuk olan bağların yeniden kurulması için Türkiye’den yardım istediğini, kendisinin de bu mesajı Beyaz Saray’a ilettiğini söyledi. Yerel seçim mitingi için Mardin’e giderken uçakta Britanya gazetesi Guardian’a konuşan Erdoğan, konuyu nisanda Londra’da yapılacak G-20 zirvesinde yeni Başkan Barack Obama’ya da aktaracağını belirtirken ‘Türkiye’nin arabuluculuk rolü oynayıp oynayamayacağı’ sorusuna “İran, Türkiye’nin böyle bir rol oynamasını istiyor. ABD de ister ve bu rolü talep ederse biz hazırız. İranlılar böyle bir şey olursa (yakınlaşma fırsatı) Türkiye’nin bir rol oynamasını istediklerini bize söylediler. Bunlar açıkça söylenmiş kelimelerdir. Bunu bizzat Başkan Bush’a söyledim” yanıtını verdi.
Erdoğan’ın bu açıklamasının ABD Dışişleri’nin İran konusunda eski Başkan Bill Clinton döneminin diplomatlarından Dennis Ross’u İran konusunda özel elçi atamasının ardından geldiğini belirten gazete, İran ve Türkiye arasında ticaret hacminin geçen yıl 8 milyar doları bulduğunu, Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinecad’ın geçen ağustos ta İstanbul’da Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le görüştüğünü ve iki ülke arasındaki yakınlaşmanın sürdüğünü not etti. Gazete geçmişte Amerikalı yetkililerin Türkiye’nin arabuluculuğuna şüpheyle baktıklarını ama Obama ile birlikte durumun değişebileceğine işaret etti. 

‘İsrail de tanımalı’?
Davos’ta İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’e “Siz öldürmeyi iyi bilirsiniz” çıkışıyla olay yaratan Erdoğan, Gaza ile ilgili eleştirilerini de yineledi. Hamas’ın Yahudi devletinin varlığını reddetmesi ile İsrail’de hükümeti kurmakla görevlendirilen Likud lideri Benyamin Netanyahu’nun Filistinlilerin devlet hakkını tanımaması arasında paralellik kuran Erdoğan, “Biz her zaman onlara (Hamas’a) başka şekilde davranmalarını, iki devletli çözümden yana olduğumuzu söylüyoruz; Filistin ve İsrail. Bunu kabul etmek zorundalar fakat İsrail de Filistin’i kabul etmek zorunda. İsrail Filistin’i kabul etmeye hazır mı? Hâlâ onları kabul etmiyorlar. Fakat Filistinlilerden İsrail’i kabul etmeleri bekleniyor. Şimdi gidip bay Netanyahu’ya sorun, Filistin’i kabul ediyor mu etmiyor mu?” diye konuştu. Netanyahu Filistin devleti için toprak vermeye karşı çıkıp ‘ekonomik barış’ tezini savunuyor. Erdoğan ‘değişim ve reform partisi’ diye tanımladığı Hamas’ın İsrail-Filistin müzakerelerine dahil edilmesi gerektiğini vurguladı. Başbakan, İsrail’in son Gazze operasyonunda da orantısız güç kullandığı eleştirisini tekrar edip ekledi: “Hamas’ın uçağı yok. Tank ya da ağır silahları yok. Orantısız güçle Gazze ateş altına alındı. 1130 kişi öldü, 5 bin 500 ‘ü aşkın yaralımız var. Kim soracak: Burada ne oldu ve bunun bedelini kim ödeyecek?” 

‘Ermeni meselesinde kaygı yok’
Erdoğan Amerika’daki Yahudi lobisinin ‘Ermeni soykırımı’ tezlerini içeren tasarısının Kongre’den geçmesine artık karşı çıkmayarak misilleme yapacağına ilişkin endişelerle ilgili de “ABD’nin Türkiye’nin bölgedeki önemini bunu anlamayan bazı kişilerden çok daha iyi bildiğine inanıyorum. Sözde Ermeni soykırımı, Türkiye-Amerikan ilişkilerini çok büyük bir biçimde etkileyebilecek bir konu değildir. ABD Kongresi’nin duygulara dayalı bir karar vereceğine inanmıyorum. Konu tarihçilere bırakılmalıdır” dedi. (Guardian)