İran UAEK ile 'muhabbeti ilerletti'

ABD Başkanı George W. Bush ile İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad arasında kopan polemik, Tahran ile Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) arasındaki işbirliği anlaşmasını gölgeledi.

VİYANA - ABD Başkanı George W. Bush ile İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad arasında kopan polemik, Tahran ile Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) arasındaki işbirliği anlaşmasını gölgeledi. Anlaşmanın "İran'ın daha önce plutonyum üretimi konusunda yaptığı açıklamalar kurumun elde ettiği bulgularla uyumludur. Dolayısıyla bu konu çözülmüştür" demesiyle, UAEK, İran'ın nükleer programını olgulara dayanarak açıklığa kavuşturmayı hedefleyen dört yıllık araştırmasının ilk bölümünü sorunsuz kapattı. Oysa atom bombası yapımında da kullanılabilen plutonyum, Bush yönetiminin bastırmasıyla BM Güvenlik Konseyi'nin çıkardığı iki yaptırım paketinde İran'ın UAEK'yla işbirliği yapmadığı meseleler arasında gösteriliyordu.
'İddialar siyasi amaçlı'
İşbirliği anlaşması ile Tahran, Bush yönetimi tarafından yayılan nükleer silah üretimine yönelik gizli askeri proje yürüttüğüne dair 'belgeler'le ilgili kaygıları giderme sözü verirken, iddiaları 'siyasi amaçlı', 'temelsiz suçlamalar' diye nitelemeyi ihmal etmedi. Anlaşmaya göre UAEK denetçileri Arak ağır su nükleer araştırma santralını da ziyaret edebilecek. (Dış Haberler)