İran üniversitesi Bush'u davet etti

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın BM toplantıları çerçevesinde gittiği New York'ta aldığı davet üzerine Columbia Üniversitesi'nde yaptığı konuşma ve işittiği hakaretlerle büyük tartıştma yaratmasının ardından Tahran'dan karşı öneri geldi.

TAHRAN - İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın BM toplantıları çerçevesinde gittiği New York'ta aldığı davet üzerine Columbia Üniversitesi'nde yaptığı konuşma ve işittiği hakaretlerle büyük tartıştma yaratmasının ardından Tahran'dan karşı öneri geldi. İran'ın köklü ve en eski eğitim kurumlarından Firdevsi Üniversitesi, ABD Başkanı George W. Bush'u kampüsüne konuşma yapıp soruları yanıtlamaya davet etti.
İkinci en büyük kent Meşhed'deki üniversitenin rektörü Alirıza Afşur, "Bush kampüste hocalar ve öğretmenlere konuşma yapma ve çok sayıda soruyu özellikle de insan hakları, terör ve Holocaust'a dair soruları yanıtlamak üzere davetlidir" dedi. Afşur, davet zamanını belirtmedi. Beyaz Saray ise davetin ciddiye alınmadığını açıkladı.
Rektörlerden Bollinger'a kınama
Ahmedinecad'a davetini 'Amerika'nın demokratik değerleri ve ifade özgürlüğüne atfettiği öneme' bağlayarak savunmuş olan Columbia Üniversitesi Rektörü Lee Bollinger, 25 Eylül'de Ahmedinecad'ı kürsüye çağırırken 'dar kafalı, zalim diktatör' ifadelerini kullanmıştı. Ahmedinecad ise daha sonra BM Genel Kurulu'na seslenirken "Bush bir İran üniversitesinde konuşmak isterse izin veririz" demişti. İran'ın yedi üniversitesinin rektörü de Bollinger'e mektup yazıp "Akademik bir atmosferde bir ülkenin cumhurbaşkanına saldırı 7 bin yıllık medeniyet ve kültür tarihinde derin bir utançtır" diye kınayıp, İran'a davet etmişti.